Araba ve Arabalar Rent a car Fiyatları ikinci el Otomobil Markaları

Araba piyasası modifiyeli arabalar araba teknikleri ikinci el oto araba resimleri ve modifyesi sıfır araba yeni arabalar hakkında bilgiler

Yerli Otomobile Destek

Posted by admin on Eyl-10-2011 under Araba Haberleri

Yerli Otomobile Destek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın işadamlarına yönelik “yerli otomobil üretin” çağrısına dünyanın en büyük organize sanayi bölgeleri arasında gösterilen OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın’dan destek geldi.

Yeni Akit’e yerli üretimle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Aydın, Türkiye’nin uygun fiyata kaliteli otomobil üretme üssü olduğunu vurgulayarak, Ankara’da milli otomobil üretmenin mümkün olduğunu söyledi. Türkiye’de büyük sermayenin küresel firmalara bağımlı olduğuna dikkat çeken Aydın, “Milli otomobili ancak milli bir oluşum yapabilir. Büyük sermaye milli üretime sıcak bakmaz. Çünkü onların işine gelmez. Büyük sermaye sıcak baksa bile birlikte iş yaptıkları küresel sermaye buna müsaade etmez. Burada hükümete büyük görev düşüyor. Bir irade ortaya koyup Anadolu sermayesini desteklemeleri gerekir. Bu için milyar dolar gerekiyor” diye konuştu.

yerli otomobile destek

yerli otomobile destek

“YAPILACAKSA YABANCILARA RAĞMEN YAPILACAK”

Yüzde yüz yerli otomobil üretmek için daha önce Ankara’da bir şirket tarafından çalışma başlatıldığını hatırlatan Aydın, “Bizim bu konuda uzmanlarımız var. Türkiye’nin elinde güzel imkanlar var. G8’i bir araya getirip, G8 ülkelerine uygun bir otomobil tasarlanabilir. Tabi burada hükümet tarafından iradenin belirlenmesi lazım. Bu iş yabancı firmalardan beklenemez. Yapılacaksa onlara rağmen yapılabilecek bir iş bu.” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE UCUZ OTOMOBİL ÜRETİM ÜSSÜ”

Yabancıların maliyeti azaltmak için Türkiye’yi ucuz üretim üssü olarak kullandığını kaydeden Aydın, “Bize ait bir şey yok. Yabancılar adına Türkiye’de ürettiğiniz otomobili Suriye’ye satamazsınız, Irak’a satamazsınız, Ortadoğu ülkelerine satamazsınız. Bağımlısınız yani… Yabancıların belirlediği kadar bizim sınırımız. O sınırın dışına çıkamazsınız” dedi.

“İRAN ÜRETİYOR, BİZ DE ÜRETEBİLİRİZ”

İran’ın ambargoya rağmen kendi otomobilini üretmesine dikkat çeken Aydın, “Türkiye’de teknik imkan yeterli. Şu anda istediğimiz aracın motorunu, tasarımını yapabiliriz. Otomobilde daha farklı şeylerin tasarımını dahi yapabiliriz. Burada başka uluslararası şeyler var, sertifikasyonlar var. Sorun maliyet değil, milli strateji. İran kendi otomobilini yapıyor. Ben İran’daki otomobil fabrikasına gittim gördüm. Türkiye daha iyisini yapabilir. Bizim teknik imkanlarımız buna müsait.” dedi.

“800 MİLYON NÜFUSLU G-8 TÜRKİYE’Yİ BEKLİYOR”

Yabancı firmaların Türkiye’yi sadece montaj üssü olarak kullandığını kaydeden Aydın, “Çünkü Türkiye’de işçilik kaliteli ve ucuz. Bizim sadece bu yönümüzü kullanıyorlar. Bize otomobil ürettirmiyorlar. Sadece montajcılık, kaportacılık yaptırıyorlar. Araba parçalarının yüzde 85’i dışarıdan geliyor. Motor dışarıdan geliyor, şanzıman dışarıdan geliyor, elektronik aksamı dışarıdan geliyor, hidrolik sistemleri dışarıdan geliyor. Yani bizim bir katma değerimiz yok otomobilde. Biz iş gücümüzü sunuyoruz sadece. Parçaları onlar yapıyor. 800 milyon nüfuslu G8 ülkelerinin hepsi de Türkiye’den çıkacak otomobili bekliyor. Milli otomobili ürettiğimiz zaman pazar hazır.”

Üye olmadan Direk Yorum ve Düşüncenizi Ekleyin

sitemap Domain Domain
Bu Güzel araba sitesi sizleri arabalar konusunda bilgilendirme amacı ile kurulmuş ve Araba konusunda yoruma açıktır.Arabalar konusunda verilen bilgilerin doğruluğu garanti edilemez
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde arabacar.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@arabacar.com