Araba ve Arabalar Rent a car Fiyatları ikinci el Otomobil Markaları

Araba piyasası modifiyeli arabalar araba teknikleri ikinci el oto araba resimleri ve modifyesi sıfır araba yeni arabalar hakkında bilgiler

Taşıt Kredisi Kullanımda Rekor Artış

Posted by admin on Ağu-26-2011 under Araba Haberleri

Taşıt Kredisi Kullanımda Rekor Artış

2010 yılında otomotivde tüm zamanların satış rekoru kırıldı. Aralık 2010’da toplam pazar 130 bin adetlerin üzerine çıktı.

Türk halkı otomobil satın almak için de banka ve finansman şirketlerine hücum etti. Sadece Aralık ayında yıl toplamının yüzde 40’ı kadar taşıt kredisi kullanılarak, bir başka rekora imza atıldı.

Tarihi yıllarından birini yaşayan Türk otomotiv sektörü, 2010’da sadece satış rekoru kırmakla kalmadı. Büyüyen otomotiv pazarı, kredili satışları patlattı. Geçen yıl 2005’te yakalanan 723 bin adetlik tarihi satış rakamı yaklaşık 750 bin adetle sollanırken, taşıt kredisinde de rekora imza atıldı. Aralık 2010’da otomobil almak isteyen tüketiciler, adeta banka ve finansman şirketlerine hücum etti.

Merkez Bankası’nın verilerine göre, 140-150 bin aracın satıldığı Aralık’ta Türk halkı, 800 milyon liralık taşıt kredisi kullandı. 2009’un aynı döneminde bu rakam sadece 93 milyon liraydı. 800 milyon liranın 477 milyon lirası bankalardan, 323 milyon lirası finansman şirketlerinden geldi. Yılın son ayında 2010’un toplamının yüzde 40’ı kadar otomobil kredisi kullanıldı. Geçen yıl bankalar 1 milyar 166 milyon liralık, finansman şirketleri 1 milyon 124 milyon liralık taşıt kredisi verdi. Toplamda da 2 milyon 290 bin liralık tutara ulaşıldı.

Taşıt Kredisi

Taşıt Kredisi

2010’da aylık bazda bankalar 50-80 milyon lira arasında taşıt kredisi dağıtırken, en yüksek rakam 199 milyon lirayla Ekim’de elde edildi. 103 bin aracın satıldığı 2005’in Aralık ayında 329 milyon liralık kredi kullanılmıştı. Krediyle satılan araçların oranı da yüzde 60-70 seviyesine çıktı. Krizde bu oran yüzde 30’a gerilemişti.

Üye olmadan Direk Yorum ve Düşüncenizi Ekleyin

sitemap Domain Domain
Bu Güzel araba sitesi sizleri arabalar konusunda bilgilendirme amacı ile kurulmuş ve Araba konusunda yoruma açıktır.Arabalar konusunda verilen bilgilerin doğruluğu garanti edilemez
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde arabacar.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@arabacar.com