Araba ve Arabalar Rent a car Fiyatları ikinci el Otomobil Markaları

Araba piyasası modifiyeli arabalar araba teknikleri ikinci el oto araba resimleri ve modifyesi sıfır araba yeni arabalar hakkında bilgiler

Sürüş İzlenimi: Renault Modus

Posted by admin on Oca-18-2008 under Araba Haberleri

SÜRÜŞ İZLENİMİ: Renault Modus

“Küçük Scenic bayilerde”

Kompakt boyutlarına rağmen sunduğu şaşırtıcı iç mekan genişliği ile dikkat çeken Renault Modus, satışa sunuldu. Eksiksiz donanımı, fonksiyonel tasarımı ve güvenlikten seviyesiyle rakiplerine meydan okuyan Modus’ün fiyatları 27.4 milyon YTL’den başlıyor.

Fonksiyonel Modus, Scenic’in küçük kardeşiymiş izlenimini veriyor.

Tüketicilerin beklentileri çok hızlı bir şekilde değişiyor. Boyutları küçük, ancak sunduğu iç mekan geniş ve aynı zamanda fonksiyonel bir şehir aracına olan talep artıyor. Bu talebi dikkate alan Fransız üretici Renault, yeni otomobili Modus ile piyasadaki rakiplerine yeni bir alternatif sunma iddiasıyla ortaya çıkıyor.

Karoser/İç Mekan

Renault ve Nissan tarafından ortaklaşa kullanılacak yeni bir platform üzerine geliştirilen Modus, Clio’dan sadece 1 cm uzun. Clio veya Twingo’nun takipçisi olmayan Modus, Renault ürün yelpazesinde kendine farklı bir yer arıyor. Dışarıdan bakıldığında küçük bir Scenic gibi duran Modus, çok kısa bir kaputa ve eğimli geniş bir cama sahip.

Geniş farları, dikiz aynalarının alt kısmına yerleştirilmiş sinyal lambaları ve yuvarlak tasarlanmış stop lambalarıyla kendine has bir görüntü çizen Modus’ün asıl özelliği iç mekanında yatıyor. Küçük bir otomobilde tek hacimli araçların değişkenlik özelliklerini aynı anda sunmayı hedefleyen Modus’te ergonomi ve fonksiyonelliğe büyük önem verilmiş.

Kokpitin ortasına yerleştirilen gösterge tablosu sayesinde sürücü ve yolcuların bütün bilgileri görebilmesi sağlanmış. Aracın ferah iç mekanındaki bir başka özellikse panoromik açılır tavan. Alanı 3.62 metrekareyi bulan bu tavan, biri hareketli diğeri sabit olmak üzere iki parçadan oluşuyor. Bu özelikleriyle ne tam olarak bir mini ne de kendisinden daha büyük boyutlu MPV’lerin sınıfına girebilen Modus, Renault’nun farklılık yaratma konusundaki becerisini ortaya koyuyor.

Modus’un sınıfında en önemli rakibi Opel Meriva. Fakat 3792 mm uzunluk, 1589 mm yükseklik ve 1695 mm genişliğe sahip olan Modus, kendisinden 25 cm daha uzun olan Meriva için küçük boyutlu bir rakip olarak gözüküyor. 2482 mm uzunluğundaki aks mesafesiyle Modus’ün içerde konfor konusunda da bir eksiği olmadığı görülebiliyor. İki koltuktan üç koltuklu oturma düzenine çok kısa sürede geçebilen raylı arka koltuk, iki parçalı açılan arka bagaj kapısı ve özel olarak tasarlanmış “Velofix” adlı bisiklet taşıma tertibatı Modus’un pratik ve modüler olma konusundaki iddiasını destekliyor. Modus, arkadaki 1345 mm’lik dirsek genişliği ve 235 mm’lik diz mesafesi ile iç mekan genişliği konusunda kullanıcılarını memnun edecek bir araç. Arka koltuğun konumuna göre Renault Modus’un bagaj hacmi 198 litreyle 621 litre arasında değişebiliyor. 621 litrelik bagaj hacmine ulaşmak içinse arka koltukların tamamen yatırılması gerekiyor. Bagaj kapağının tasarımı ise yüklemeyi kolaylaştırıcı şekilde dizayn edilmiş. Arazi araçlarında olduğu gibi, iki kademeli olarak açılan bagaj kapağı, Modus’ün pratikliğini artırıyor. Bagaj kapağını tümüyle açmadan, sadece arka kısmı açarak iç mekana ulaşmayı sağlayan sistem yıl sonunda ülkemizde sunulacak.

Donanım

Megane II’den uyarlanan gösterge tablosunu kullanan Modus’ün ekranında karşılama, alarm mesajları, yol bilgisayarından gelen veriler gibi ayrıntıları görüntüleyebiliyor. Aynı Megane II’de olduğu gibi yazılı mesajların birçok uyarı ışığının yerini aldığı Modus’un orta bölümüne yerleştirilmiş olan gösterge tablosu, araç içerisindeki herkesin gerekli bilgileri kolayca görmesini sağlıyor. Yükseklik ayarlı direksiyon simidi ve sürücü koltuğuna sahip olan Modus’un birçok yerinde kapaklı eşya koyma bölmeleri bulunuyor. Aracın kliması sadece iç mekanı değil aynı zamanda torpidoyu soğutabilme yeteneğine de sahip. Modus, güvenlik donanımı olarak sınıfının üstünde özellikler sunuyor. Araçta EBV elektronik fren dağıtıcılı ve virajda önden kayma kontrol fonksiyonlu dinamik sürüş kontrol sistemini içeren yeni kuşak Bosch 8.0 ABS ve lastik basıncı kontrol sistemi yer alıyor.
Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldızla ayrılan Modus’te 6 adet havayastığı, ön koltuklarda çift ön gergili emniyet kemeri standart olarak sunuluyor. Authentigue ve Dynamigue olmak üzere iki farklı donanım seviyesi bulunan aracın baz versiyonunda klima, elektrikli camlar, radyo teyp, otomatik kilitlenen kapılar, immobilizer, uzaktan kumandalı merkezi kilit standart olarak yer alıyor. Dynamigue versiyonunda bunlara ek olarak, hız sabitleyici, radyo-CD, elektrikli dikiz aynaları, sürücü koltuğu yükseklik ayarı, gövde rengi tamponlar ve yan aynalar sunuluyor. Bu versiyonda ayrıca, stil paketi ile sis farları, alaşım jantlar ve elektrikli açılır panoramik tavan alınabiliyor. Otomobilin anahtar teslimi fiyatıysa 27.4 milyon YTL’den başlıyor.
Sürüş izlenimi

Renault Modus’e dışarıdan bakıldığında ilk olarak küçük yapısı ve sevimli hatları dikkat çekiyor. Küçük boyutlarına karşılık iç mekana geçildiğinde otomobilin sunduğu rahat iç mekan hemen fark ediliyor.

Yüksek tavan yapısı, geniş koltukları ve panoramik tavanı sayesinde Modus’ün iç mekanı son derece ferah. Koltukların ayarlarının yapılması, oturma pozisyonu başarılı. Kokpitin ortasına yerleştirilmiş gösterge tablosu her ne kadar biraz karışık da olsa, sürücü ve yolculara gerekli bütün bilgileri verebiliyor. Otomobilin iç mekanına yerleştirilen çok sayıda göz, küçük eşyalar için ideal. Ayrıca ileri geri hareket ettirilebilen arka koltuk sırası 2 veya 3 yolcu için ayarlanabiliyor. 2 kişilik oturma düzeni sunacak şekilde ayarlanıp, geriye çekildiğinde arka koltuklar makam otomobillerini aratmayacak bir konfor sunuyor. Renault Clio, Megane ve Laguna’da görev yapan 1.6 16V (115 HP) motor, Modus’ün en güçlü versiyonunda kullanılıyor. Yüksek tavan yapısı, oturma pozisyonu ve otomatik şanzımanın etkisiyle motor 115 HP olan gücünü sürücüye hissettirmiyor. Modus’ün, Megane’dan alınan direksiyon sistemi benzer tepkiler veriyor. Hızlı girilen virajlarda sürücüsünü biraz tedirgin etse de araç kolay kolay stabilitesini bozmuyor.

Üye olmadan Direk Yorum ve Düşüncenizi Ekleyin

sitemap Domain Domain
Bu Güzel araba sitesi sizleri arabalar konusunda bilgilendirme amacı ile kurulmuş ve Araba konusunda yoruma açıktır.Arabalar konusunda verilen bilgilerin doğruluğu garanti edilemez
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde arabacar.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@arabacar.com