Araba ve Arabalar Rent a car Fiyatları ikinci el Otomobil Markaları

Araba piyasası modifiyeli arabalar araba teknikleri ikinci el oto araba resimleri ve modifyesi sıfır araba yeni arabalar hakkında bilgiler

SIKÇA SORULAN SORULAR ( Lastik)

Posted by admin on Tem-23-2008 under Motorsiklet

Soru 1 : Lastik nedir ?

Cevap 1 : Lastik, ana hammadesi olan kauçuk ve yardımcı kimyasallardan hazırlanmış karışım içerisinde tekstil veya çelik kord ipliklerinin belirlenmiş pozisyonlarda yeraldığı kompozit bir yapı ve yük taşımaya yarayan pnömatik, dinamik bir sistemdir. Lastiğin görevi kısaca yük taşımak, güç iletimini sağlamak, hareketi başlatmak ve durdurmak, gidiş ve viraj yönlerini korumak, araçla zemin arasında süspansiyon tabakası oluşturarak rahat sürüş sağlamak olarak sayılabilir.

Soru 2 : Lastik havası ne olmalıdır?

Cevap 2 : Kullanılan aracın yüküne , hızına ve mevsimlere göre araç üreticisinin tavsiye ettiği basınçlar kullanılmalıdır. Lastik havası olarak azot gazı kullanılması tercih edilmelidir. Lastik havasını indirmek diş aralarının kapanmasına , lastiğin yer ile temas eden yüzeyinin değişmesine sebep olacağından yaz aylarında +2 PSI hava vurulmalıdır. Düşük hava yaz aylarında lastikte artı bir ısınma yapacağından yanakta kırılma ve karkasta ipliklerin yanmasına sebep olabilir. Lastik şişirme basıncı mutlaka lastik soğukken kontrol edilmeli ve tamamlanmalıdır.

Soru 3 : TWI �nin anlamı nedir?

Cevap 3 : Lastiğin omuz bölgesinde görülen bu harflerin anlamı �Treadwear Indicator� lastiğin maksimum aşınma noktasını gösteren yükseltinin olduğu yerdir. Bunu görmek için diş aralarına baktığınızda

o noktaya gelmişseniz lastiğinizi mutlaka değiştirmelisiniz. Kamyon ve otobüs lastiklerinde eğer bu TWI noktası aşılırsa kaplama sorunları çıkabilir. (TWI Kamyon ve kamyonet grubunda 3 milimetrenin altına düşmemelidir.)

Soru 4 : Lastiğin janta montajı nasıl yapılmalıdır?

Cevap 4 : Lastiğin janta montajında petrol ve petrol ürünlerini , yağları ve deterjanları kaydırıcı olarak kullanmak sakıncalıdır. Çünkü bunlar lastiğin kimyasal yapısını bozar ve lastiğin jantta dönmesine sebep olur. Montajı lastiği bozmayan özel kaydırıcılar veya arap sabunu ile yapmak uygundur. Paslanmış ve üretici firma tarafından tavsiye edilen jantlar haricinde jant kullanımı kesinlikle tavsiye edilmez.

Soru 5 : Tubeless ( iç lastiksiz ) ile Tubetype ( iç lastikli ) lastik arasındaki ne gibi farklar vardır ?

Cevap 5 : İç lastiksiz lastiklerle iç lastikli lastikleri kısaca mukayese edersek;
İç lastiksiz lastiklerde lastik delindiğinde havası , iç lastiklere oranla daha yavaş boşalır ve bu nedenle sürüş emniyeti büyük ölçüde artar.
İç lastiksiz lastiklerde iç lastik, kolon ve jant halkaları olmadığı için iç lastiksiz lastiğin sökülüp takılması daha kolaydır.
İç lastiksiz lastik daha soğuk çalıştığı için daha uzun ömürlüdür.
İç lastiksiz lastik ; kolon ve iç lastik kullanılmadığı için aracın toplam ağırlığı daha az olur.

Üye olmadan Direk Yorum ve Düşüncenizi Ekleyin

sitemap Domain Domain
Bu Güzel araba sitesi sizleri arabalar konusunda bilgilendirme amacı ile kurulmuş ve Araba konusunda yoruma açıktır.Arabalar konusunda verilen bilgilerin doğruluğu garanti edilemez
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde arabacar.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@arabacar.com