Araba ve Arabalar Rent a car Fiyatları ikinci el Otomobil Markaları

Araba piyasası modifiyeli arabalar araba teknikleri ikinci el oto araba resimleri ve modifyesi sıfır araba yeni arabalar hakkında bilgiler

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nden (OİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, OİB, İran’dan Bursa’ya gelen 4 farklı firmanın yöneticilerinden oluşan otomotiv alım heyeti ile Hindistan Otomotiv Üreticilerine bağlı 20 üyeyi aynı gün içinde ağırladı.

İranlı ve Hintli iş adamlarıyla Türk sanayicilerini bir araya getiren görüşmelerde, Türkiye ile İran ve Hindistan arasındaki ticari faaliyetleri artıracak gelişmeler masaya yatırıldı.

OİB Başkanı Orhan Sabuncu, ikili görüşmelerin İran’la Türkiye ve özellikle Bursa arasında var olan ticari ilişkileri daha da geliştireceğini bildirdi.

İkili görüşmelerdeki asıl amacın, İran’la henüz istenilen düzeyde olmayan ticari ilişkileri, otomotiv yan sanayi dalında daha da geliştirmek olduğunu belirten Sabuncu, şunları kaydetti:

”İran’dan özellikle petrol ve doğal gaza dayalı enerji ürünleri alıyoruz. İki ülke arasındaki ticari dengeleri sağlayabilmek için İran’a yaptığımız ihracatı daha da artırmamız gerekiyor. Bu alanda en önemli fırsatlardan biri otomotiv yan sanayi. Türkiye’nin ihracatını çeşitlendirmesi ve geliştirmesi adına batıdan farklı pazarlara yönelmesi, hayati önem taşıyor. Otomotiv yan sanayi konusunda özellikle İran, bu pazarlardan biri konumunda.”

Türkiye’nin rekabetçilik konusunda otomotiv ana ve yan sanayi ihracatında dünyada söz sahibi ülkeler arasında olduğunu dile getiren Sabuncu, İran, Hindistan ve Çin gibi ülkelerin çok büyük pazarlar konumuna geldiğini ve bu pazarlarda rekabetçiliğin korunmasının gerekliliğine işaret etti.

Sabuncu, Türkiye’nin 1980’li yıllardan bu yana ihracat odaklı bir politika izlediğini belirterek, şöyle dedi:

”Bu politikanın gereği olarak zaman içerisinde tarım ürünleri yerini sanayi ürünlerine bırakmıştır ve bu sanayi ürünleri içerisinde otomotivin payı hızlıca artmıştır. Türkiye, AB ülkeleri arasında yedinci büyük otomotiv üreticisidir. Türkiye ürettiği bu araçların yüzde 72’sini ihraç etmektedir. 2009 yılında Türk otomotiv endüstrisinin ihracatı 16,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. 2009 yılı itibarıyla Türkiye, AB 27 ülke grubu içerisinde hafif ticari araçta birinci, otobüs üretiminde ise ikinci sırada yer almaktadır.”

Sabuncu, Türkiye ile Hindistan arasındaki ilişkilerin güçlenmesini ve bunun dış ticaret rakamlarına yansımasını dilediklerini de kaydetti.

AA

Üye olmadan Direk Yorum ve Düşüncenizi Ekleyin

sitemap Domain Domain
Bu Güzel araba sitesi sizleri arabalar konusunda bilgilendirme amacı ile kurulmuş ve Araba konusunda yoruma açıktır.Arabalar konusunda verilen bilgilerin doğruluğu garanti edilemez
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde arabacar.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@arabacar.com