Araba ve Arabalar Rent a car Fiyatları ikinci el Otomobil Markaları

Araba piyasası modifiyeli arabalar araba teknikleri ikinci el oto araba resimleri ve modifyesi sıfır araba yeni arabalar hakkında bilgiler

Motosikletçilere pist müjdesi…

Posted by admin on Tem-29-2008 under Motorsiklet

TMF ve üorlu Belediyesi Avrupa şampiyonası’nın

yapılacağı bir pist yapmak için çalışmalara başladı.

istanbul Park Pisti’nin 2021 yılına kadar Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone’a devredilmesine kızan Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF), uluslararası motosiklet yarışlarının yapılacağı bir pist inşa etmek için çalışma başlattı. TMF’nin bu girişimine ilk destek üorlu Belediyesi’nden geldi. Geçtiğimiz cuma günü üorlu Belediye Başkanı Altan Ersin başkanlığında toplanan belediye meclisi, oy birliği ile üorlu Havaalanı yakındaki 600 dönüm arazide pist yapılmasına karar verdi.

ilk etapta 2 bin 800 metre uzunluğunda bir pist inşa ederek, Avrupa Motosiklet şampiyonası’na ev sahipliği yapacaklarını belirten TMF Asbaşkanı Süleyman Memnun, “üncelikle yaklaşık 2 milyon YTL’lik bir harcamayla pist yapılacak ve gelen seyirci sayısına göre tribünler inşa edilecek. Motosiklet yarışlarını izlemeye 10 bin kişi gelirse 10 bin, 50 bin kişi gelirse 50 bin kişilik tribün yapılacak. istanbul Park’taki gibi 110 bin kişilik tribün yapma hatasına düşmeyeceğiz” dedi.

üorlu’da yapılacak piste hem FIA’dan, (Uluslararası Motorsporları Konseyi) hem de FIM’den (Uluslararası Motosiklet Federasyonu) A Lisansı alacaklarını kaydeden TMF Asbaşkanı Memnun, “FIM’in kriterlerine göre pis uzunluğu en kısa 3 bin 800, en uzun 4 bin 500 metre olmak zorunda. Biz bu pisti 4 bin 100 metre uzunluğunda yapacağız. ilk etapta 2 bin 800 metre yapacağımız ve B Lisansı alacağımız pistimizde Avrupa şampiyonası yapılabilecek. Yavaş virajların olduğu, Supermoto ve Go-Kart için de bir bölüm olacak. Yani birbiriyle bağlantılı bin 300 metrelik bir pisitimiz daha olacak ve aynı anda iki yarış yapılabilecek. Daha sonra bu pisti, 20 milyon YTL’lik bir bütçeyle MotoGP ve Formula’nın yapılacağı bir pist haline getireceğiz” diye konuştu.

AVRUPA’YA 120 KiLOMETRE UZAKLIKTA

Memnun, üorlu Belediyesi’nin desteği ve sponsorların yardımıyla Avrupa şampiyonası için pisti yetiştireceklerini savunarak, “üorlu’da inşa edilen Divan Otel’in sahibi şimdiden 100 bin YTL’lik bağışta bulundu bile. Sponsorların desteği çok önemli. Avrupa’ya sadece 120 kilometre uzaklıkta olan üorlu pisti, avantajlı konumuyla Avrupa’daki bütün takımların antrenman yapmak isteyeceği bir pist haline gelecek” şeklinde konuştu. Türkiye’de bu pisti yapabilecek kapasitede mühendislerin olduğuna dikkat çeken Memnun, şunları söyledi:

TüRK MüHENDiSLER YAPACAK

“istanbul Park’ta motosiklet yarışlarının da yapılması için düzenleme yapan Türk mühendis Tolga Er ve yardımcıları bu projede görev alacak. Avrupa’da seyircilerin ve yarışçıların en çok sevdiği pistleri inceleyip, aynı özelliklerde pist yapmayı planlıyoruz. istanbul Park’ın 4’te biri fiyatına güzel bir pist nasıl yapılırmış göstereceğiz. istanbul Park’a Türk sporcular giremiyor, yapacağımız pist Türk sporcularının olacak.”

üORLU BELEDiYE BAşKANI: “KENAN

SOFUOğLU’NU MUTLAKA BURADA YARIşTIRACAğIZ”

Bir Harley Davidson kullanıcısı olarak kendisinin de motosiklet tutkunu olduğunu belirten üorlu Belediye Başkanı Altan Ersin, “Dünya şampiyonumuz Kenan Sofuoğlu’nu mutlaka burada yarıştıracağız” dedi. Kendilerine üorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nın da destek verdiğini kaydeden Ersin, belediye meclisinde oy birliği ile alınan pist inşa etme kararının ardından şunları söyledi:

“Avrupa şampiyonası için 3 bin metrelik bir pist gerekiyorsa, biz o uzunlukta bir pist yapacağız. üorlu Belediyesi’nin bunu yapacak gücü ve bütçesi var. 12 metre genişliğinde planlanan pistimizi Türkiye Motosiklet Federasyonu’na kazandıracağız. Değişik parkurların yanı sıra, restoranlar, kafeler yapıp sosyal faaliyetler için ortam hazırlayacağız. üorlu’da artık motosiklet, Go-Kart ve otomobil yarışları yapılacak.”

“KüTü KOMşU iNSANI MAL SAHiBi YAPAR”

Türk sporcularının istanbul Park Pisti’nde antrenman yapamadığını hatırlatarak “Kötü komşu insanı mal sahibi yapar” diyen TMF Asbaşkanı Hamit Abbasoğlu ise üorlu’da inşa edilecek pistte her türlü uluslararası yarışı yapabileceklerini vurguladı. Tribünlerin güvenlik önlemleri çerçevesinde piste uzak olmayacağını kaydeden Abbasoğlu, “Herkes ‘istanbul Park müthiş bir pist oldu, bütün dünyada reklamımız yapılıyor’ diye övünüyor. Oysa otomobil yarışlarını takip eden çok ciddi yayın organlarında ve internet sitelerinde, kendi pistimizi verdiğimiz için ‘Türkler pisti işletmeyi beceremedi’ diye bizimle alay ediyor. üünkü dünyanın her yerinde pistler en az 300 gün çalışır. Dünya çapında otoritelerin görüşlerini dikkate alırsak kendi kendimizi kandırdığımız anlarız. Pistin mimarı Herman Tilke, bu pisti yanlış yaptığını kabul etti. istanbul Park’ın hiçbir yerinde, dünyanın parasını ödeyen bir seyirci iki tane virajı üst üste göremiyor” diye konuştu.

TMF DAVA AüMIşTI

290 milyon dolara mal edildiği açıklanan istanbul Park Pisti’nin işletme haklarının, 2021 yılına kadar Formula 1 Yönetimi (FOA) Başkanı Bernie Ecclestone’a verilmesine tepki gösteren Türkiye Motosiklet Federasyonu, 17 Ağustos 2007 tarihinde “Türk sporcuları kendi ülkelerinin pistinde antrenman yapamıyor” diyerek, istanbul idare Mahkemesi’nde “devrin iptali” için dava açmıştı.

500 LiSANSLI SPORCU VAR

2003 yılında 50 sporcu olduğunu belirten TMF yöneticileri, 2007 yılında lisanslı sporcu sayısının 500’e çıktığını, bu sezon yarışan sporcu sayısının da 300’ü bulduğunu belirtti.

Üye olmadan Direk Yorum ve Düşüncenizi Ekleyin

sitemap Domain Domain
Bu Güzel araba sitesi sizleri arabalar konusunda bilgilendirme amacı ile kurulmuş ve Araba konusunda yoruma açıktır.Arabalar konusunda verilen bilgilerin doğruluğu garanti edilemez
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde arabacar.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@arabacar.com