Araba ve Arabalar Rent a car Fiyatları ikinci el Otomobil Markaları

Araba piyasası modifiyeli arabalar araba teknikleri ikinci el oto araba resimleri ve modifyesi sıfır araba yeni arabalar hakkında bilgiler

Toyota yine şokta

Posted by admin on Oca-30-2011 under 2011 Model Araba Tanıtım

Araçlarında gaz pedalındaki sorun nedeniyle yaklaşık 8 milyon aracını geri çağıran, sekiz modelinin üretimin durduran Toyota, dünyada en çok satan hibrid araç Prius’un fren sisteminde sorun bulunduğuna dair şikayetler aldığını belirtti.

Toyota’nın sözcüsü Mieko Iwasaki yaptığı açıklamada, Kuzey Amerika ve Japonya’da Prius’un yeni modelinin fren sisteminde sorun bulunduğuna ilişkin yaklaşık 12 şikayet bildirildiğini ifade ederek, konuya ilişkin daha fazla detay vermek istemedi.

Japonya Ulaştırma Bakanlığından yapılan açıklamada ise soruna ilişkin yaklaşık 14 şikayet aldıklarını kaydederek, geri çağırma ihtimalinin göz ardı edilemeyeceği belirtildi.

Japon medyasında yer alan haberlere göre ABD Ulusal Otoyolu Trafik Güvenlik İdaresi (NHTSA) de yaklaşık yüz benzer şikayet aldıklarını duyurdu.

NHTSA’nın internet sitesinde Prius kullanan bir sürücü şikayet dilekçesinde durmak için aracın frenine bastığını ancak yanıt alamadığını yazdı. Sürücü, aracı ancak kırmızı ışıkta bekleyen öndeki araca çarparak durdurabildiğini belirtti.

Toyota ve Japonya ulaştırma Bakanlığı’na göre, problem geçen Mayısta Japonya’da piyasaya sunulan Prius’un son versiyonunu ilgilendiriyor. İlk versiyonu 1997′de üretilen Prius, Japonya’da en çok satan araçlar arasında bulunuyor.

Mizuno Credit Advisory’de otomobil uzmanı Tetsuya Mizuno, hibrid araçların Toyota için çok önemli olduğunu belirterek ”Bu araçlar Japonya ve ABD’de son zamanlarda iyi satan tek araç. Eğer sorun önemliyse, Toyota’nın performansındaki etkisi çok sert olacak” dedi.

Toyota’nın Ekim-Aralık dönemini kapsayan çeyrek rakamlarını yarın açıklaması bekleniyor. Şirketin Ocakta ABD’deki satışları yüzde 19 oranında azalarak 1999 yılı seviyelerine geriledi.

Prius’un fren sisteminde sorun bulunduğuna yönelik şüpheler Toyota’nın Tokyo Borsasındaki durumunu da negatif yönde etkiledi. Toyota’nın hisseleri yüzde 5,68 oranında geriledi. Şirketin borsadaki hisseleri 21 Ocaktan bu yana yüzde 19 oranında değer kaybetti.

Tüm dünyada milyonlarca aracını geri çağıran Toyota nın Türkiyedede yaklaşık 60.000 aracı geri çağıracağı açıklandı.

Ülkemizde geçmiş yıllarda satılan 57 bin 301 adet Toyota araç için Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş tarafından geri çağırma kampanyası başlattı.

Konuya ilişkin yazılı açıklamada, Toyota’nın, Türkiye’de ”potansiyel gaz pedalı sorunu” na yönelik hazırlıklarını tamamladığı belirtilerek, ”Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş, geçmiş yıllarda satılan ve kapsam dahilinde bulunan 57 bin 301 adet araç için geri çağırma kampanyası başlattı” denildi.

Kampanya hakkında bilgi veren Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, kapsam dahilinde değerlendirilen araçların sahiplerine telefon ve elektronik posta ile ulaşılarak, en yakın Toyota yetkili servisine başvurmaları gerektiği bilgisinin verilmesine ve gerekli parçaların yetkili servislere sevkıyatına başlandığını belirtti. Bozkurt, yaklaşık 30 dakika süren işlemin ücretsiz olarak gerçekleştirileceğini bildirdi.

Geri çağırma kampanyasıyla ilgili olarak herhangi bir tarih sınırlaması olmadığını açıklayan Bozkurt, bu kapsama giren tüm araçlar işlem görene kadar kampanyanın devam edeceğini, bir yıl sonra bile Toyota bayilerine başvuran müşterilerin dahi bu kampanyadan ücretsiz olarak yararlanacaklarını ifade etti.

Müşterilerin konuyu ihmal etmemesi gerektiğini belirten Bozkurt, ”Kampanyamız ileride oluşabilecek muhtemel problemler için önlem mahiyetindedir. Bu nedenle, kampanya kapsamında yer alan tüm müşterilerimizi işlemlerini yaptırmak üzere Toyota yetkili servislerinden randevu almaya davet ediyorum” ifadesini kullandı.

Açıklamada, kampanya kapsamındaki tüm müşterilerine en kısa zamanda ulaşmayı planlayan Toyota’nın, nadir olarak ortaya çıkan bu durumla ilgili olarak aracında bir problem yaşamayan müşterilerini de ileride oluşabilecek muhtemel durumlara karşı uyardığı dile getirildi.

Toyota’nın Türkiye’deki resmi web sitesi ”www.toyota.com.tr”de 15 Şubat Pazartesi günü araç şasi numarası sorgulama ekranının hizmete gireceği kaydedilen açıklamada, Toyota kullanıcılarının araçlarının şasi numaralarını sorgulama ekranına girerek araçlarının kampanya kapsamında olup olmadıklarını öğrenebilecekleri bildirildi.

AA

Toyotanın mart ayı satışları 2009 yılına göre Amerikada artarken Türkiyede düştü.

Japon otomotiv markası Toyota’nın Mart Ayı’nda satışları geçen yıl aynı döneme göre geri çağırımlara karşılık düzenlenen indirim ve kampanyalarla yüzde 35 yükseldi.

Geçen yıl Mart Ayı’nda ABD’de 132 bin adet satış gerçekleştiren Toyota, Türkiye’de ise 2009 yılı Mart Ayı’nda 4 bin 36, bu yıl ise 2 bin 856 araç satışı gerçekleştirdi.

Toyota’nın ABD Satış Şefi Jim Lentz, geri çağırmalardan sonra müşterilerini geri kazanmak için indirim ve kampanyalar düzenlediklerini hatırlatarak, “Teşvikler kısa vadeli planlar. Amacımız uzun süre teşviklere bağlı kalmamak. Sanırım sadık müşterilerimiz geri geliyor” dedi.

İstem dışı hızlanmaya sebep olabilen gaz pedalı ve paspastan kaynaklı sorunu halletmek için 5 milyondan fazlası ABD’de olmak üzere dünya çapında 8,5 milyon adet aracını geri çağıran Toyota’nın bu yıl satış rakamının 11,5 milyon adete ulaşması bekleniyor.

sitemap Domain Domain
Bu Güzel araba sitesi sizleri arabalar konusunda bilgilendirme amacı ile kurulmuş ve Araba konusunda yoruma açıktır.Arabalar konusunda verilen bilgilerin doğruluğu garanti edilemez
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde arabacar.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@arabacar.com