Araba ve Arabalar Rent a car Fiyatları ikinci el Otomobil Markaları

Araba piyasası modifiyeli arabalar araba teknikleri ikinci el oto araba resimleri ve modifyesi sıfır araba yeni arabalar hakkında bilgiler

Yakıt tasarrufu nasıl yapılır ?

Posted by admin on Şub-22-2011 under 2011 Model Araba Tanıtım

18 Punto 16 Punto 14 Punto 12 Punto Anasayfa » Oto Bilgi
Yakıt tasarrufu nasıl yapılır ?
Yakıt tasarrufu nasıl yapılır ?

Tarih 05-Nisan-2008, 00:05 EditörEditör

Sizler için daha az yakıt tüketmenin yollarını araştırdık.
Whorush: 6 sites by this AdSense ID

10 ipucu

1- Aşırı hız yapmayın, yüksek devirlerde otomobil kullanmayın.
2- Ani kalkıştan ve frenden kaçının.
3- Yokuş aşağı inerken gazdan ayağınız çekin; vitesi boş atmayın, kontağı kapatmayın
4- Fazla ağırlıklardan kurtulun.
5- Aerodinamik yapıyı bozan eklentileri sökün.
6- Hava filtresini sık sık değiştirin.
7- Lastiklerinizi sık sık kontrol edin, hava basınçlarını fabrika verilerinde tutun.
8- Hız sabitleme sistemini sadece düz yollarda kullanın.
9- Uzun süre hareketsiz duracaksanız motoru kapatın, rölantide çalıştırmayın
10- Yaz aylarında klimayı ihtiyaç duydukça kullanın. Yolculuk boyunca sürekli açık tutmayın

Gaz pedalıyla dost olun!

Halk arasında ağızdan ağza dolaşan bir deyim vardır. Açıkçası bu yakıt tasarrufu yapmanın altın kuralını ortaya koyuyor. Kesinlikle tahmin ettiğiniz gibi; “Gaz pedalına altında yumurta varmış gibi bas”. Hız yapmak için gaz pedalının sonuna kadar basmaya ihtiyaç yok. Bunun için otomobili fazla zorlamadan hızlandırmak ve hızı korumaya çalışmak yeterli. Otomobiliniz enjeksiyonluysa yokuş aşağı inerken gaza basmayın; ilerlemek için yer çekiminden faydalanın. Bilindiği üzere yokuş aşağı inerken gaza basılmazsa enjeksiyonlu otomobiller yakıt tüketmiyor. Ancak yokuş inerken kesinlikle vitesi boşa atmayın ve kontağı kapatmayın. Vites boşa atıldığında motora yakıt girişi kesilmediğinden tüketim devam eder. Ayrıca motor kompresyonu ortadan kalkacağından otomobili durdurmak güçleşir. Kontak kapatıldığındaysa fren sistemi çalışmadığı için yapılacak yakıt tasarrufuna karşılık ciddi kazalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yokuş çıkarken az yakıt tüketmek için yüksek viteste tam gaz yapmaktansa daha düşük viteste yarım, hatta çeyrek gaz yapmak daha doğru olur. Hız sınırlarına uymaya ve gereğinden fazla hızlı gitmemeye gayret edin. 90 km/s’den sonraki her 1 km/s artış yakıt tüketimini yüzde 1 oranında artırır. Saatte 120 km hızla giden bir araç 80 km/s hızla giden bir araca göre yüzde 25 daha fazla yakıt tüketir. Ayrıca yakıt tüketimini artıran “saldırgan” sürüşten kaçının; ancak az yakıt tüketmek için çok düşük devirlerde de sürekli yol almaya çalışmayın. Çok düşük devirlerde kullanılan bir otomobilin motoru daha çabuk yıpranır; bu da yakıt tüketimini azaltarak yapılan tasarrufun tamir ve yedek parçaya verilmesine neden olur.

Rölantide ısıtmayın!

Motoru rölantide ısıtmak yakıt tüketimini artırır. Motoru çalıştırıp hemen yola çıktığınızda yaptığınız birinci kilometre sonunda otomobilin yaktığı yakıt üç dakika rölantide çalışarak yaktığı kadardır.
Yapılan bir teste göre 1.6 litrelik motor taşıyan kompakt sınıftaki bir otomobil 0 (sıfır) derece hava sıcaklığında marşa basıldığı andan 10’uncu kilometrenin sonuna kadar yaklaşık 4 litre yakıt tüketiyor. Motor normal çalışma sıcaklığına dört kilometre yol katedildikten sonra ulaşıyor ve tüketim fabrika verilerine yakın hale geliyor. Bu nedenle özellikle soğuk havalarda kısa mesafelerde otomobil kullanmak yerine yürümeyi tercih edin.

Doğru viteste ilerleyin!

Birinci vites otomobile hareket vermek için tasarlanmıştır. Uzun süre bu viteste gidilirse yakıt tüketimi anormal miktara yükselir. Vites değiştirirken motorun üst devirlere çıkarmaktan kaçının. Her motorun maksimum devir sayısı ve en verimli çalıştığı devir aralığı vardır. Bu devir otomobilden otomobile değiştiği için teknik verilerine bakarak ya da servislere danışılarak öğrenilebilir. Teknik verilerde “maksimum tork” adı altında görülen değer genellikle motorun en verimli çalıştığı ve az yakıt tükettiği devirdir. Otomobilden otomobile değişmekle birlikte genellikle 2000-4500 d/d aralığında olan maksimum tork devrinde kalacak biçimde vitesler değiştirildiğinde yakıt tüketimi önemli ölçüde azalacaktır.
Ancak hiç bir zaman fabrika verisi olarak açıklanan yakıt tüketimine ulaşmayı hayal etmeyin. Çünkü bu veriler 90 km/s hızda, rüzgarsız ortamlarda tespit edilen verilerdir.

Otomobili yol ve trafik koşullarına uygun kullanın. Ne kadar kararlı ve sakin otomobil kullanırsanız o kadar az benzin tüketirsiniz ve otomobiliniz de o kadar az yıpranır. Otomobili akan trafiğin hızına uygun kullanın. Aksi kullanım sürücünün ani frenaj ve ani hızlanmalara ihtiyaç duymasından ötürü yakıt tüketimini artırır. Önünüzdeki araçla yeterli takip mesafesi bırakın. Sık sık şerit ve hız değiştirmekten kaçının. Yavaşlamak gerektiğinde, örneğin kırmızı ışığa yaklaşırken hızı koruyup ani frenle durmak yerine ayağınızı gazdan çekerek otomobili motor kompresyonuyla yavaşlatıp hafif frenle durmak yüzde 15-20 oranında daha az benzin tüketmenizi sağlar.

Otomobilinizi hafifletin

Otomobilinizin üzerine monte ettiğiniz eşya yüklü portbagaj 100 km mesafede 2 litre, boş portbagajsa otomobilin aerodinamik yapısını olumsuz etkileyeceğinden yakıt tüketimini ortalama 0.5 litre artırır. Hız büyüdükçe hava direnci o oranda artacağı için portbagaj kullanıldığında yavaş gitmek göreceli olarak yakıt tasarrufu sağlayabilir. Otomobile fazladan takılan aynalar, süsler, o otomobil için özel olarak üretilmemiş spoylerler ve benzeri hava tutucu herşey aracın aerodinamik yapısını etkileyerek yakıt tüketimini artırır. Açık camlarla yolculuk yapmaksa neredeyse otomobilin iç mekanının bir paraşüt görevi görmesine sebep olur. Açık camlar şehir içi ya da şehir dışı yolculuklarda yakıt tüketimini 100 km’de en az 0.3 litre artırır; ancak camları kapatıp, varsa klimayı açmak da çözüm değildir; çünkü klima havanın sıcaklığına ve kullanılan kapasiteye göre yakıt tüketiminin 0.5-1 litre arasında artmasına neden olur. Unutmadan otomobilinde gereksiz yük bulundurmayın. Otomobilde bulunan her türlü ağırlık yakıt tüketimini olumsuz yönde etkiler. Tüketim artışı motor gücü düşük olan araçlarda daha belirginleşir. Standart bir otomobilde her 100 kg fazlalık için 100 km’de 1 litre tüketim hesaplanabilir. Bu nedenle otomobilde taşınan gereksiz eşyaları boşaltmakta yarar var.

Türk’lerden Yakıt Tasarrufu Buluşu (otomobil)

Posted by admin on Eki-25-2010 under Otomobil

Kocaeli’deki TÜBİTAK MAM yerleşkesinde Ar-Ge çalışmalarını yürüten bir firma, egzoz emisyonlarını azaltan ve yakıt tasarrufu sağlayan nanoteknolojik motor yağı katkı maddesi geliştirdi.

Gebze’deki TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi yerleşkesindeki Teknoloji Serbest Bölgesi’nde (TEKSEB) çalışmalarını sürdüren Yüksek Teknoloji Malzemeleri Araştırma ve Geliştirme A.Ş. Proje Yöneticisi Sacit Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ürünün içeriğindeki nano elmas parçacıklarını Türkiye’de üretmeyi başaran ilk ve tek firma olduklarını söyledi.

Malzeme Yüksek Mühendisi Eroğlu, 2002 yılından bu yana aralarında akademisyenlerin de bulunduğu uzman araştırmacılardan oluşan Ar-Ge ekibiyle 21. yüzyılın teknolojileri için projeler ürettiklerini ve stratejik önem taşıyan nano parçacıkların endüstriyel ölçekte üretimini yaptıklarını kaydetti.

Firmalarının aynı zamanda nano boyutlu parçacıkların sanayide kullanılabilir alanları için Ar-Ge çalışmaları yürüttüklerini kaydeden Eroğlu, ”Son dönemdeki Ar-Ge çalışmaları sonucu özellikle egzoz emisyonlarını yüksek oranlarda azaltan, nanoteknolojik bir motor yağı katkı maddesi geliştirdik. Firma olarak, üretimini yaptığımız nanoteknolojik ham maddelerle ülkemiz ve dünya endüstrilerine, yüksek teknoloji ürünleri sağlamanın gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.

”Geliştirdikleri katkı maddesinin içeriğindeki nano boyutlu elmas parçacıklarını üretmeyi başaran ilk ve tek firma olduklarını” belirten Eroğlu, ”Faydaları açısından piyasada benzer ürünler bulunmakta ancak, bizim ürünümüzün sahip olduğu üstün özellikleri veren nanoteknolojik ham maddenin Türkiye’deki ilk ve tek üreticisi biziz. Malzeme yani ham maddeyi çok özel bir teknolojiyle endüstriyel ölçekte üretiyoruz” dedi.

Bu stratejik teknolojiye dünyada sayılı ülke ve şirketlerin sahip olduğunu vurgulayan Eroğlu, ”Gelişmiş ülkelerin sahip olduğu ve sır olarak saklanan, bu nedenle başka ülkelere verilmeyen kritik teknolojilerin ülkemize kazandırılmasını hedeflemekteyiz” sözlerini kaydetti.

Sacit Eroğlu, son yıllarda artan taşıt sayısı ile egzozlardan yayılan zararlı gazların çevreye ve sağlığa karşı tehdit oluşturmaya başladığına dikkati çekti.

Araçların yakıt tüketiminin düşürülmesi, yağ yakma ve eksiltmelerinin ise önlenmesi gerektiğini kaydeden Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Firmamız son dönemde, taşıt motorları kaynaklı egzoz emisyonlarının düşürülmesi ve yakıt tasarrufu konuları üzerine çeşitli projeler üretmiştir. Yapılan proje çalışmaları sonucunda nanoteknoloji ürünü bir motor yağı katkı maddesi geliştirerek, egzoz emisyonları problemi için etkili bir çözüm ortaya koymuştur. Tescil başvurusu yapılmış olan, teknik sırrı ve patenti firmamıza ait Nanoteknolojik Motor Yağı Katkısı, hem cebimize hem de çevreye dost bir ürün olarak öne çıkmaktadır. Bugün ülkemizde otomotiv araştırmalarının yapıldığı en donanımlı ve saygın kuruluşlardan biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi Otomotiv Araştırmaları Merkezi’nde(OTAM) yapılan testler sonucu katkı maddesinin yakıt tüketimini düşürdüğü bununla birlikte aracın motor performansını artırdığı ve dahası yüzde 33’e varan oranlarda egzoz emisyonlarında azalma sağlandığı onaylanmıştır.”

AA

sitemap Domain Domain
Bu Güzel araba sitesi sizleri arabalar konusunda bilgilendirme amacı ile kurulmuş ve Araba konusunda yoruma açıktır.Arabalar konusunda verilen bilgilerin doğruluğu garanti edilemez
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde arabacar.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@arabacar.com