Araba ve Arabalar Rent a car Fiyatları ikinci el Otomobil Markaları

Araba piyasası modifiyeli arabalar araba teknikleri ikinci el oto araba resimleri ve modifyesi sıfır araba yeni arabalar hakkında bilgiler

Hurda İndirimi İçin Görüşmeler

Posted by admin on Haz-19-2010 under Araba Haberleri

Hükümetin, krizin yaralarını sarmak ve iç talebi canlandırmak için başta otomotiv sektörü olmak üzere, bazı ürünlere getirdiği vergi indiriminin dolmasına kısa süre kala ‘hurda teşviği’ yine gündeme geldi. Otomotivciler, 30 Eylül’de ÖTV indiriminin bitmesiyle hurda teşviğinin başlatılması için kulis yaparken, Maliye hem indirimlerin uzatılmasına hem de  hurda indirimine karşı çıktı. Maliye, 2009’un son çeyreğine ve 2010’a ilişkin vergi tahminlerini de vergi indirimlerinin devam etmeyeceğini baz alarak yaptı. Maliye’nin, hiçbir vergi indirimine sıcak bakmadığı, hatta bazı ürünlerde verginin artırılması görüşünü savunduğu belirtildi.

16 YAŞ SINIRI İSTENİYOR

Konuyla ilgili olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın da bir çalışma hazırladığı, kontrollü bir hurda indirimine yeşil ışık yaktığı kaydedildi. Sanayi Bakanlığı’nın önerdiği sisteme göre, hurda araçların otomotiv fabrikalarına teslimi halinde, teşvik sağlanacak. Hurda indirimi konusunda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın görüş ayrılığına düştüğü bildirildi.

SON KARAR BAŞBAKAN’DA

Vergi indirimleri ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ayrıntılı rapor hazırlayacaklar. Hazırlanacak raporlar, sürenin bitimine kısa bir süre kala Başbakan Erdoğan ile yapılacak toplantıda ele alınacak. Bu toplantının sonucuna göre, indirimler konusunda son karar verilecek. Ancak, Maliye ve Hazine’nin indirimlerin kaldırılması yönünde görüş birliğine vardığı şimdiden kulislerde konuşulmaya başladı. Otomotiv sektörü temsilcilerinin, uzun süredir 16 yaş ve üzerindeki araçlar için hurda teşviğinin ÖTV indiriminin ardından uygulamaya konulması yönünde talebi bulunuyordu.

Ergün: Bir yerde kesmek icap eder

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ÖTV ve KDV indirimiyle ilgili uygulamayı ‘ilaç tedavisine’ benzeterek, gerektiği noktada kesmenin önem taşıdığını belirtti. Ergün “İlacı vermeye devam ederseniz, artık bir uyuşturucuya dönüşür hadise. Bir yerde kesmek icap eder. Etki analizlerini bitirmeden vergi indirimleri devam edecektir, devam etmeyecektir, yeni indirimler gelecektir sözleri manipülasyon olur” dedi.

Vergi tahsilatı  artmadı Maliye karşı çıktı

Maliye Bakanlığı’nın, 30 Eylül tarihinde süresi dolacak olan vergi indirimlerinin bir daha uzatılmasına karşı çıkmasında, vergi indirimi yapılan sektörlerde vergi tahsilatının artmamasının etkili olduğu ortaya çıktı. Maliye Bakanlığı denetim elamanları, vergi indirimi yapılan sektörlerdeki vergi artışlarını tek tek çıkardı. Bu kapsamda, birçok firmanın vergi indirimlerini, tüketiciye indirim yerine zam olarak yansıttıkları tespit edildi. Otomotiv sektöründe ise, birinci üç aylık dönemde vergi tahsilatında sağlanan vergi artışlarının, ikinci indirim sırasında gerçekleşmediği tespit edildi. Bu nedenle, Maliye Bakanlığı vergi indirimlerinin tamamen kaldırılması gerektiği görüşünü savunuyor.

16 yaş üzeri 4 milyon araç trafikte*

Araç yaşı Miktarı  Toplam   (Milyon  içindeki adet) payı (%)

21 yaş ve üzeri 2.327 21

16-20 1.592 20

11-15 2.179 15

6-10 1.831 17

0-5 3.050 28

Genel toplam 10.980 100

* 2008 itibariyle

Star gazetesi

Hurda İndirimi

Posted by admin on Haz-19-2010 under Araba Haberleri

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın makamından yapılan açıklamada, 30 Eylül 2009 tarihinde süresi sona eren vergi indirimlerinin değerlendirildiği bildirildi.

Açıklamada, yapılan değerlendirme sonucunda, vergi indirimlerinin uygulama süresince ilgili sektörlerde üretim, satış ve istihdam üzerinde beklenen sonuçları gerçekleştirdiği tespit edildiğine dikkat çekilerek, geçici bir süre için getirilmiş olan vergi indirimlerine önümüzdeki dönemde devam edilmemesi kararı alındığı belirtildi.

Açıklamada, otomotiv sektörü için gündeme getirilen hurda indirimine ilişkin olarak yapılan değerlendirmede, vergi indirimlerini ikame edecek nitelikte bir hurda indiriminin mümkün olmadığı, ancak Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında çevrenin korunmasına ilişkin amaçları da dikkate alan bir modelin önümüzdeki yıllarda oluşturulmasına yönelik bir çalışma yapılmasının uygun olacağı sonucuna varıldı.

Devlet Bakanı Babacan başkanlığında toplanan EKK’ya, Devlet Bakanı Mehmet Zafer Çağlayan, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün yanı sıra ilgili kamu kurumlarının üst düzey yöneticileri katıldı.
Kaynak : A.A.

sitemap Domain Domain
Bu Güzel araba sitesi sizleri arabalar konusunda bilgilendirme amacı ile kurulmuş ve Araba konusunda yoruma açıktır.Arabalar konusunda verilen bilgilerin doğruluğu garanti edilemez
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde arabacar.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@arabacar.com