Araba ve Arabalar Rent a car Fiyatları ikinci el Otomobil Markaları

Araba piyasası modifiyeli arabalar araba teknikleri ikinci el oto araba resimleri ve modifyesi sıfır araba yeni arabalar hakkında bilgiler

Mini Cooper Cabrio

Posted by admin on Oca-18-2008 under Araba Haberleri

Mini Cooper Cabrio

“Yılın en güzel şezlongu”

Mini’nin başarı hikayesi devam ediyor ve Cabrio ile hedef, yazın güneşi altında iyi bir yer sahibi olabilmek.

Beachclublarda eğlenmek, son birkaç yılın moda eylemleri arasında. İster Kilyos, ister Bodrum, isterse Çeşme’de olsun akıllı girişimciler, plaj gastronomisini kumlara taşıyor. Yeterli sayıda şemsiye, şezlonglar ve biraz da moda müzik… Şimdiyse BMW, bu yeni akıma en iyi uyacak otomobili üretiyor: Küçük, üstü açık ve moda bir otomobil olan Mini Cabrio. Mini kullanmak zaten “in”di, Mini Cabrio kullanmaksa artık “süper in” olacak.

Cabrio karoser Mini tarihinde köklü bir gelenek. Çünkü bir kült olan eski Mini’nin fabrikasyon veya sonradan (bu konuda uzmanlaşmış özel firmalar tarafından) üretilmiş üstü açık versiyonları uzun yıllar boyunca üretildi. Çekimler için bunlardan biri, Mengers tarafından üretilmiş eski nesil bir Mini Cabrio da bizlere eşlik etti. İkilinin arasında ortak genleri fark etmemek gerçekten çok zor. Retro, yani nostaljik tasarımlar hala oldukça beğeniliyor. Kardeşlerden yeni olanı, kesinlikle bu yılın en güzel plaj şezlongu. Yeni versiyonun en büyük avantajı, üstünün su geçirmeyecek şekilde tam otomatik olarak yani bir düğmeye basılarak açılıp kapanması. Antika versiyondaysa bunun için sürücünün, çıtalar, çubuklar ve brandayla bizzat uğraşıp durması gerekiyordu. Ancak yeni Mini Cabrio kullanmayı bir prestij unsuru haline getiren tek özellik, tavan mekanizmasının kolaylığı değil tabii ki. Bunun dışında otomobil, üstü kapalıyken bile bir cabrio olduğunu hemen anlatıyor insanlara. Çünkü yeni moda açılır metal bir tavan yerine araçta, siyah, mavi ve yeşil renklerde seçilebilen kumaş bir tavan bulunuyor. Küçücük bir deliğe dönüşen bagaj kapağıysa eski versiyonda olduğu gibi menteşeleri açıkta olacak şekilde tasarlanmış.

İki kademeli tavan açılma seromonisiyse kesinlikle çok modern. Kademelerin ilkinde tavan brandası, bir sunroof gibi 40 cm geriye kayıyor. İkinci kademede düğmeye tekrar basıldığında küçük İngiliz, kusursuz bir cabrioya dönüşüyor. Son olarak tavan brandası, birkaç kat halinde ve bagaj hacminden fazla çalmayacak şekilde katlanarak yuvasına giriyor. Bu şovun tamamı standart donanımda ve uzaktan kumanda ile 15 m kadar uzaktan da başlatılabiliyor. Ayrıca bu şov, birçok izleyicinin gözünü üzerinizde toplamayı da garanti ediyor.

Kumaş tavan Mini’nin görünümünü iyileştiremez

Kumaş tavanın iyileştiremediği tek şeyse, otomobilin nostaljik görünümü. Çünkü üstü açık kullanımda otomobilin tasarımı, uyumluluğunu kaybediyor. Bunun nedeniyse arka koltukların arkasındaki tasarımda kullanılan kırılmanın, aracın klasik siluetiyle uyuşmaması. Gerçekten de BMW mühendisleri, bu can sıkıcı ayrıntıyı gizlemek için fazla uğraşmamışlar. Arkadaki hörgüçleri andıran metalik çıkıntılar, arazi araçlarının önüne sonradan takılan bull-barlar gibi sırıtıyor. Ayrıca geri geri manevra yapmak da tam bir kabus. Güvenlik açısından mecburi olan bu yapı yüzünden arka görüş hissedilir şekilde kısıtlanıyor. Neyse ki park sensörleri otomobilin standart donanımında yer alıyor. Bunun dışında görüş özellikleri, akan trafikte de alışkanlık gerektiriyor çünkü soldan sağdaki şeride geçmek, aracın arka kısmında olanların görülmesi neredeyse mümkün olmadığından sürücüyü zorluyor. Karoserde yapılan güçlendirmeler nedeniyle aracın ağırlığı, standart versiyona göre 100 kg daha fazla ve bu fark performansta kendisini hissettiriyor. Teste konuk olan 115 HP’lik versiyon, standart versiyona göre biraz daha ağır ve tutuk bir etki yaratıyor. Aslında bu problemin arkasında, Chrysler ve BMW’nin Brezilya’da ürettiği pek de canlı olmayan 1.6 litrelik motor yatıyor. Torkun düşük olması ve uzun tutulan vites oranları, doğal olarak keyif ağırlıklı performans rakamları sunamıyor. Örneğin 0-100 km/s hızlanmada Mini Cabrio, üstü kapalı kardeşinden 1 saniye daha yavaş. Benzer bir saptama esneklik ölçümleri için de geçerli. Bir zamanların güçlü Mini versiyonlarını işaret eden Cooper unvanını bu model kesinlikle hak etmiyor. Bu performans rakamlarından hareketle 90 HP’lik Mini One’ın iyice zayıf kalacağını düşünmek yanlış olmaz. Kesin olan tek şeyse, sportif performans isteyenlerin 163 HP’lik Cooper S Cabrio’yu tercih etmelerinin gerektiği. Üstün özellikler sergileyen direksiyonsa mutlak bir sürüş keyfi kaynağı. Üstü açık haliyle Mini’nin karakteri, go-kartlara bir adım daha yaklaşıyor. Anlık yön değiştirme komutlarına mükemmel tepkiler veren bu direksiyondan çok daha iyisini yapabilmek mümkün değildir herhalde. Oxford’da üretilen otomobil, BMW’nin kalitesine yaklaşamıyor. Örneğin test otomobilinin üçgen camlarından biri yuvasından çıktı ve bir daha kapatılamadı. Karoser yüksek burulma direncine sahip olduğunu hissettirse de bozuk yollarda açık konumdaki tenteden tıkırtı sesleri geliyordu. Neyse ki bu tür zayıflıklar aracın başarısını olumsuz etkilemeyecek. Hatta başarılı olacağına ve büyük şehirlerin lüks semtlerindeki yollarda kendisine sık sık rastlayacağımıza kesin gözle bakılıyor.

Dik ön cam cabrio keyfini arttırıyor. Uzun boylular da Mini de rahat ediyor. Tente, tavandaki bir düğme yardımıyla açılıyor.

1.6 lt’lik 4 silindirli motor, 16 supaba ama tek eksantriğe sahip.

Geçmiş ve bugün: Yeni Mini, cabrio haliyle de nostaljik tasarıma sadık kalıyor. Özellikler virajlarda sürüş keyfi garanti.

Klasik versiyonla karşılaştırıldığında yeni Mini, maksimum havaya sahip. Açılan tente, arkadaki yuvasında gizleniyor.

Mengers: Nostalji meraklıları için Mini Cabrio

Almanya’nın Oldenburg kentinde yerleşik olan Mengers Special Cars GmbH (Tel: 0049-441-39893), talep üzerine özel Mini modelleri üretiyor. Fotoğraflara konuk olan otomobilse 2000 yılında üretilmiş 63 HP’lik bir Mini Cabrio. Çamurluk genişletmeleri, 13 inçlik Revolution jantlar, yarı deri döşemeler, Niro spor egzoz, ahşap gösterge paneli ve süspansiyonun alçaltılması, otomobilde yapılan kapsamlı değişiklikler arasında yer alıyor. Otomobilin tavanı ve tavanın iskeleti, manuel olarak katlanıp bagaja yerleştiriliyor. Takla barı kullanılmayan Mini Cabrio’nun fiyatıysa yaklaşık 23 bin Euro.

Üye olmadan Direk Yorum ve Düşüncenizi Ekleyin

sitemap Domain Domain
Bu Güzel araba sitesi sizleri arabalar konusunda bilgilendirme amacı ile kurulmuş ve Araba konusunda yoruma açıktır.Arabalar konusunda verilen bilgilerin doğruluğu garanti edilemez
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde arabacar.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@arabacar.com