Araba ve Arabalar Rent a car Fiyatları ikinci el Otomobil Markaları

Araba piyasası modifiyeli arabalar araba teknikleri ikinci el oto araba resimleri ve modifyesi sıfır araba yeni arabalar hakkında bilgiler

Milyonlarca Araç Sahibine Yakıt Şoku!

Posted by admin on Eyl-25-2011 under Araba Haberleri

Milyonlarca Araç Sahibine Yakıt Şoku!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), 1 Ocak 2011’den itibaren kırsal motorin satışını yasaklamasının ardından euro dizelde, milyonlarca araç sahibini yeni yılda ‘katmerli’ fiyat sürprizi bekliyor. Özellikle kamyon, halk otobüsü ve traktörler daha pahalı olan euro dizele geçiş yapacak.

Türkiye’de, Avrupa Birliği (AB) direktifi uyarınca yeni yılda motorinde keskin bir viraj alacak. 1 Ocak’ta, kükürt oranı yüksek, euro dizele göre litrede fiyatı 12-16 kuruş daha düşük olan kırsal motorin satışı yapılmayacak.

Bu tarihten itibaren ülke genelinde yalnızca (stoklarda bulunan kırsal motorin yeni yılda birkaç ay içinde tüketilecek) çevreye daha duyarlı, kükürt oranı düşük ve yüksek kaliteli motorin satışı yapılacak.

Türkiye’de, yılda 14 milyon ton motorin tüketiliyor. Bunun, 10 milyon tonunu kırsal motorin oluşturuyor. Türkiye, 14 milyon tonla Akdeniz çanağındaki en önemli motorin tüketicisi ülkelerden biri olarak öne çıkıyor bulunuyor. Ancak, Akdeniz havzasında ve çevresinde, 1 Ocak’ta Türkiye’nin 4 milyon tondan, 14 milyon tona çıkacak euro dizel ihtiyacını karşılayacak rafineri ve alt yapı bulunmuyor.

Milyonlarca Araç Sahibine Yakıt Şoku!

Milyonlarca Araç Sahibine Yakıt Şoku!

FİYAT FARKI VERGİ GELİRİNİ ARTIRABİLİR

EPDK’nın, kararı Maliye’nin vergi açısından yüzünü güldürecek. Euro dizel tüketiminin 14 milyona çıkmasıyla devletin ek 600 milyon TL vergi gelirinde artış olacağı belirten EPDK kaynakları, “Kırsal motorin, euro dizele göre 12-16 kuruş daha ucuz. Bundan kaynaklanan da vergi oranlarında farklılık var. 1 Ocak’ta euro dizele geçilmesiyle aradaki vergi farkı nedeniyle Maliye Bakanlığı’nın kasasına yıllık 600 milyon TL ekstra vergi girişi olacak” dedi.

Üye olmadan Direk Yorum ve Düşüncenizi Ekleyin

sitemap Domain Domain
Bu Güzel araba sitesi sizleri arabalar konusunda bilgilendirme amacı ile kurulmuş ve Araba konusunda yoruma açıktır.Arabalar konusunda verilen bilgilerin doğruluğu garanti edilemez
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde arabacar.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@arabacar.com