Araba ve Arabalar Rent a car Fiyatları ikinci el Otomobil Markaları

Araba piyasası modifiyeli arabalar araba teknikleri ikinci el oto araba resimleri ve modifyesi sıfır araba yeni arabalar hakkında bilgiler

Go-kart ya da kart adı verilen çok küçük, benzin ve hava soğutmalı, arkadan motorlu, dört tekerlekli minyatür araçlarla yapılan pist yarışıdır. Karting, motorsporlarının temelidir ve pist yarışlarının küçük kardeşi olarak kabul edilir. 7 den 70 e her insanın yapabileceği bu spor dalı hem kolay olması hem de maliyetinin düşük olması nedeniyle hızla popülerleşmektedir. Go-kart, 1950’li yıllarda ABD’de, eskiyen çim biçme makinelerinin motorlarının tekrar kullanılabilmesi amacıyla yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıktıştır. 1960’lı yıllardan sonra başta ingiltere, Avustralya ve Japonya olmak üzere uluslararası yarışmalarda kullanılmaya başlandı. Uluslararası Karting organizasyonların yönetimi isviçre’de kurulan CIK (Uluslararası Karting Kurulu) tarafından yapılmaktadır.

SüRüş TEKNiKLERi
1. YETERiNCE UZAğA BAKAMAMAK
Bir yarış aracında her şey çok çabuk olur. Bu yüzden her şeyi önceden sezmek çok önemlidir. Aracın nereye gideceğini belirleyen sürücünün gözleridir. iyice ileriye bakmak yarışçının doğru yere gitmesini sağlamanın yanı sıra çevreye ikincil bir dikkatle bakarken bir sonraki hedefe konsantre olmasını sağlar.

2. iLERiYE YETERiNCE KONSANTRE OLMAMAK
Sadece ileriye bakmak yeterli değildir. Bir sürücü ilerideki bir hedefe konsantre olmayı öğrenmeli ve bir sonraki amacına ne zaman dikkatini yönelteceğini bilmelidir. Sürücü fren yapmasını ve dönüşünü tamamlamadan apex noktasına konsantre olmuş olmalıdır. Apexe yaklaşırken, gözlerini viraj çıkış hedefine çevirmeli ve dikkatini maksimum hız ile virajdan çıkmaya yöneltmelidir. Sezgi ile konsantrasyonun birleşimi, doğru şeyi doğru zamanda yapma ihtimallerini oldukça artırır.

3. ViRAJDA FAZLA SüRATLi OLMAK
Genellikle, ‘Ne kadar sürat çok fazladır?’ türünde sorular alıyorum. Bunun geçerli cevabı, ‘Kişiyi ana hedefine ulaşmaktan uzaklaştırdığı zaman’ olarak verilebilir. Bir viraja şeytani bir hızla girmek, tur başına bir saniyenin yüzde birkaçını kazandırabilir ama apexin kaçırılması veya yolun yanlarına çıkılması durumunda çıkış hızından fedakarlık edilmesi ile saniyenin onda biri veya bir kaç saniye kaybedilebilir.

4. GERüEKüi OLMAYAN BEKLENTiLER
‘Kendini bil’. Bir amatör, bir dünya şampiyonunun açıklamaktan gurur duyacağı zamanlar elde etmeyi beklememelidir. Birisinin hayat boyu yarışmalarını izleyip, gizlice ‘doğal yetenek’ten şüphe duymak, dikkatli öğrenmek ve ciddi antrenmanların yerini tutamaz. Yarış dünyasından bir süre uzak kalmış deneyimli yarışçılar, eski becerilerini yeniden kazanmak için yeterli antrenmana zaman ayırmayı planlamalıdırlar.

5. FAZLA SERT KULLANIM
Birçok yarış aracı fazlasıyla ve aniden tepki verir; düzgün direksiyon, hızlanma ve fren kullanımlarına ise pozitif tepki verir. Ayrıca, şiddetli kullanımlarda ani ve negatif tepkiler verir. Sert direksiyon kullanımı ve frenler ile gaza ani yüklenmeli kullanımlar bazen ‘hızlı’ hissi verir ama gerçekte daha yavaş, tehlikeli ve araç için yıpratıcıdır.

6. SüRERKEN ANALiZ ETMEK
Kişinin ani olaylara konsantre olmak için kendini disipline etmesi ve performansını analiz etmeyi ertelemesi, başarılı sürücülük için çok önemlidir. On saniye önce olabilecek bir olayı düşünmek, yarışçının ancak bir-iki saniye sonra varması gereken yere doğru şekilde varmasını engeller. Tecrübeli ve yetenekli sürücüler, performanslarının analizini uzun düzlüklerde ve pistin daha kolay bölümlerinde yaparlar. Biz amatör sürücülere pistteyken yalnızca çok yakın geleceği düşünmelerini ve performans analizlerini yarış sonrası dinlenirken yapmalarını tavsiye ediyoruz.

7. YARIş üiZGiLERiNE üNEM VERMEMEK
Yarış eğitiminde, pisti doğru kullanmak oldukça önemlidir. Birçok sürücünün teknik sorular sorup, cevaplarını anlamalarına rağmen her şeyi direksiyon başına geçince nasıl göz ardı ettiklerini görünce birçok defa oldukça şaşırdım. (üözümleri için 1,2,3 ve 6.ncı maddelere bkz.)

8. BEYNi şAşIRTMAK VEYA KORKUTMAK
Bir sürücünün beyni, en iyi dostudur. Bu en iyi yardımcınızı yanlış kullanırsanız, korkutursanız veya fazla yüklerseniz, isteksiz, işbirliği yapmayan ve tehlikeli bir yolcu haline gelir. Korkutulan veya şaşırtılan bir beyin ‘Yüksel!!’…, ‘Buraya bak, yolun dışına çıkıyoruz!!’… ‘şimdi sert fren yap!’… ‘Bak, ben dememiş miydim?!’ türünden emirler yollamaya başlar. (üare: yavaşlayın, 1’den 7’ye kadar maddeleri iyice tekrarlayın)

Arabacar.com

Üye olmadan Direk Yorum ve Düşüncenizi Ekleyin

sitemap Domain Domain
Bu Güzel araba sitesi sizleri arabalar konusunda bilgilendirme amacı ile kurulmuş ve Araba konusunda yoruma açıktır.Arabalar konusunda verilen bilgilerin doğruluğu garanti edilemez
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde arabacar.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@arabacar.com