Araba ve Arabalar Rent a car Fiyatları ikinci el Otomobil Markaları

Araba piyasası modifiyeli arabalar araba teknikleri ikinci el oto araba resimleri ve modifyesi sıfır araba yeni arabalar hakkında bilgiler

Karsan, ABD VE Kanada’ya taksi üretecek

Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.ş, ABD ve Kanada’ya ihraç edilmek üzere taksi üretecek. Yeni projeyle ek istihdam da yaratılacak.

Karsan’dan yapılan açıklamaya göre, Karsan, ABD ve Kanada’da da satılmak üzere tasarlanan yeni bir taksi modelinin nihai mühendislik çalışmalarını tamamlamak ve 10 yıl süreyle Bursa’daki fabrikasında üretip ABD’ye ihraç etmek üzere bir mutabakat metni (Memorandum of Understanding-Mou) imzaladı.

imzalanan mutabakat metnine göre, ABD’ye yılda ortalama 20 bin adet taksi ihraç edecek olan Karsan, bu yeni projesiyle yılda ortalama 400 milyon dolar ihracat geliri elde edecek.

Bir Amerikan mühendislik şirketi tarafından ilk prototipi Eylül 2006’da hazırlanan ve en son geçtiğimiz Nisan ayında New York Auto Show’da sergilenen yeni nesil “Standard Taxi” modelinin; güvenlik, konfor, yenilikçi dizaynı, bedensel engelli yolcuların rahat kullanımına yönelik tasarımıyla ön plana çıktığı kaydedildi.

Açıklamada, “Halen 54 milyon bedensel engelinin yaşadığı ABD’de, Standard Taxi bedensel engellilerin rahat yolculuk yapabilmesi için tasarlanmış ilk özel araç olma özelliğine sahip…” denildi.

Açıklamada, Standard Taxi’nin yaratıcı ortaklarının, US News, Daily News, Fast Company gibi medya şirketlerini yaratan ve yöneten Fred Drasner ve Chicago ve New York’un büyük taksi filolarının sahibi Pat Corrigan olduğu belirtilirken, toplam 200 bin adede yaklaşan Amerikan Taksi parkına Fred Drasner ve Pat Corrigan’ın 2009 yılından başlayarak yılda ortalama 20 bin adet “Standard Taxi” satmayı planladıkları bildirildi.

NiHAi TASARIM, MüHENDiSLiK VE üRETiM KARSAN’DA

Mutabakat metnine göre Standard Taxi’nin nihai tasarımı, parça ve üretim mühendisliği ve üretim Karsan’da yapılacak ve Karsan’dan yılda asgari 12 bin 500 adet Standard Taxi alınması garanti edilecek.
Hedef pazarların genişlemesi ve pazar payının artmasına bağlı olarak Karsan’dan satın alınacak taksi sayısı yılda 40 bin adede kadar çıkabilecek.

Dünyada sadece Bursa’da Karsan tarafından üretilecek bu aracın yerlilik oranı ilk yıllarda yüzde 40 seviyesinde olacak. Proje için gerekli olan yaklaşık 100 milyon dolar tutarındaki model spesifik yatırım tamamen yatırımcı şirket tarafından karşılanacak ve söz konusu proje Karsan’da yaklaşık 300 kişilik ek istihdam yaratacak.

400 MiLYON DOLAR EK iHRACAT GELiRi

imzalanan mutabakat metnine göre, münhasır olarak sürdürülecek görüşmelerin Eylül ayı ortasına kadar nihai anlaşmayla sonuçlandırılması ve Karsan’ın, 2009 yılından itibaren yılda ortalama 20 bin adet Standard Taxi üreterek yılda ortalama 400 milyon dolar ek ihracat geliri elde etmesi hedefleniyor.

Ayrıca Karsan, fiili üretim başlayana kadar yatırımcı şirkete önemli tutar ve içerikte mühendislik ve ürün geliştirme hizmeti sunacak ve Standard Taxi’nin üretimi için gerekli olan kalıp ve fikstürler büyük oranda Türkiye’de yapılacak.
Açıklamada, geçen Mart ayında yaptığı açıklamayla Haziran ayından itibaren Hyundai HD serisi hafif kamyonların 3,5 ve 7,5 tonluk modellerinin üretimine başlayacağını açıklayan Karsan’ın, Nisan ayında da Renault Trucks ile ağır kamyon üretimi için bir mutabakat metni imzaladığı ve Peugeot Partner ve Karsan J9 Premier modelleriyle hafif ticari araç üretiminde sürdürdüğü ağırlığının yanı sıra, “Tek Tesiste üok Marka” stratejisi çerçevesinde “Türkiye’nin en önemli kamyon üreticilerinden birisi” haline geleceğini duyurduğu hatırlatıldı.

PROJE TüRKiYE’NiN GURURU OLACAK

Karsan Genel Müdürü Mehmet Can Karabağ konuya ilişkin yaptığı açıklamada, projenin Türkiye’nin gururu olacağını, New York, Chicago, Los Angeles dahil “tüm Amerika’nın taksilerinin artık Karsan’da üretileceğini” belirtti.
Nihai tasarımından üretimine her şeyiyle Türk malı olacak bu araçların, Türk otomotiv sanayiinin bayrağını Avrupa’dan sonra artık Amerika’da da her gün dalgalandıracağını ifade eden Karabağ, şunları kaydetti:
“ABD’deki Ford, GM, Chrysler, Toyota gibi dev ana sanayilerin her biri yılda milyon adetlerde üretim yaparken, yılda 20-30 bin adet satacak yeni bir taksi modeli geliştirmek için uğraşmıyorlar, uğraşsalar da sonuç ekonomik olmuyordu. Bunun sonucu olarak Amerikan taksi pazarı bir süredir aslında sahipsizdi. ikisi de eski taksici olan ve ilişkileri, varlıkları, çeşitli sektörlerdeki olağanüstü başarıları ve girişimcilikleri ile müthiş bir kredibiliteye sahip Fred Drasner ile Pat Corrigan, Amerikan taksi pazarındaki bu fırsatı değerlendirmek için güçlerini yeni bir şirkette birleştirerek Standard Taxi’nin ilk yürür prototipini Amerika’da geliştirdikten sonra birçok Avrupalı ve Amerikalı aday üreticiyi bir kenara bırakıp, kendilerine nihai tasarım ve üretim ortağı olarak Karsan’ı seçtiler. Bu sayede Karsan dünyanın en büyük taksi üreticisi konumuna ulaşmış olacak.”

Karabağ, görüşmelerin olumlu sonuçlanması ve projelerin hayata geçmesi durumunda, 2009 yılında Karsan’ın Avrupa’dan Orta Doğu’ya, Amerika’dan Afrika’ya ihracat yapan ve yılda 1 milyar doları aşan iş hacmine sahip bir şirket olacağını bildirdi.
[/img]
hürriyet ten alıntıdır…

Üye olmadan Direk Yorum ve Düşüncenizi Ekleyin

sitemap Domain Domain
Bu Güzel araba sitesi sizleri arabalar konusunda bilgilendirme amacı ile kurulmuş ve Araba konusunda yoruma açıktır.Arabalar konusunda verilen bilgilerin doğruluğu garanti edilemez
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde arabacar.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@arabacar.com