Araba ve Arabalar Rent a car Fiyatları ikinci el Otomobil Markaları

Araba piyasası modifiyeli arabalar araba teknikleri ikinci el oto araba resimleri ve modifyesi sıfır araba yeni arabalar hakkında bilgiler

Ford Fusion 1.4 Duratorq TDCi Comfort

Posted by admin on Oca-18-2008 under Araba Haberleri

Ford Fusion 1.4 Duratorq TDCi Comfort

“Fusion’da ekonomi keyfi”

Ford’un Fiesta bazında geliştiridği Fusion, şehir trafiğinde güven hissettiren yüksekliği, düşük yakıt tüketimi ve ulaşılabilir fiyatıyla metropollerde kullanılan SUV’lara ekonomik alternatif olabilir.


İlk olarak 2002 mart ayında gün ışığına çıkan Fusion, Ford’un Fiesta platformu üzerinde geliştirdiği bir otomobil. Avrupa pazarında 1.4 litre 80 HP ve 1.6 litre 100 HP’lik benzinli, 1.4 litre 68 HP’lik turbo dizel motorlarla satılan otomobil, ülkemizdeyse 1.6 litrelik benzinli ve 1.4 litrelik dizel motorlarla ve sadece manuel şanzımanla sunuluyor.

Karoser, iç mekan

Fiesta’yla aynı platform üzerinde yükselen UAV (Urban Active Vehicle/aktif şehir aracı) Fusion’ın 2485 mm’lik aks mesafesi bile aynı. Ancak otomobilin uzunluğunda 101 mm’lik bir artış yapılmış. Otomobilin burun yapısı özgün olmakla birlikte arka yapısı Fiesta’yla çok benzer.

Fusion’ın iç mekanı da birçok ortak parçanın kullanıldığı Fiesta’yla yoğun benzerlikler gösteriyor. Kokpit ve koltuklarda kullanılan malzemeler yeterli kalitede. Ama koltuklar biraz sert dolgulu. Arka koltukları asimetrik olarak katlanabilen Fusion’ın ön yolcu koltuğu sırtlığı da sürücü koltuğunun yanında sehpa oluşturabilecek şekilde öne katlanabiliyor. Aynı koltuğun minder kısmı da öne doğru kaldırılarak altındaki büyük göze ulaşılabiliyor.

Otomobilin bagajı, arka koltukların yatırılmasıyla 335 litreden 1175 litreye kadar genişletilebiliyor.


Motor, performans

Ford Fusion’ın yeni güç kaynağı olan, 1.4 litre hacimli, common-rail direkt enjeksiyonlu, turbo dizel TDCi motor, Ford’un PSA Group’la giriştiği motor geliştirme ortaklığının DV4 kodlu ilk meyvesi. İlk olarak Peugeot 206’da kullanıldıktan sonra Citroen C3 ve Peugeot 307’de de yararlanılan motor, Ford’da ilk olarak Fiesta’da yer aldı. Gücü ve sağladığı ekonomisiyle kullanıldığı otomobillerde kendini çoktan kanıtlayan motor şimdi Ford Fusion kaputunun altında yer buldu.

Fusion’da ekonomik karakterini test koşullarında tükettiği 5.1 litrelik motorinle kanıtlayan motor, ataklık konusundaysa yeterli canlılığı sağlayabilmesine karşın farklı karoserlere sahip kardeşlerine göre daha sakin görüntü çizdi. Bunda vites oranları benzer olsa da 80 kg hafif olan Peugeot 206 ve 80 kg ağır olan Peugeot 307’ye göre uzun tutulan son dişlinin etkisi var. Akıcılık hissi bu modellerden biraz düşük olan otomobilde bir de trafik yavaşladığında uygun vitesi seçmeden, bulunulan vitesle ilerlemeye çalışma girişimleri motorun stop etmesiyle sonuçlanabiliyor. Bunu yaşamamak için hiçbir zaman üşenmeden vites düşürmek gerekiyor. Soğukken ilk çalıştırmalarda biraz gürültülü olan motor, ısındıkça sessizleşiyor. 100 km/s’nin üzerindeki hızlarda Fusion TDCi’ın sınıfındaki benzinli otomobillerden pek farkı yok.

Kullanım, konfor

Fusion’ın direksiyonu keskin yönlendirmeleriyle otomobile hakimiyet hissini arttırıyor. Aynı şekilde çok kullanılan elemanlardan vites kolu da pürüzsüz geçişleriyle kullanımı kolaylaştırıyor.

Otomobilin motoru sert kullanımlara çok fazla izin vermiyor. Bu nedenle stabilite kaybı riskine girmek için anlamsız sürüşler yapmak gerek. Ama hızlı dönülen virajlarda zaman zaman zemine de bağlı olarak yaşanan çapraz salınımlar dikkatimizden kaçmadı. Yerden yüksek yapı nedeniyle üst hızlarda çizgiyi koruma sıkıntısı belirebiliyor. Otomobilin süspansiyonu bir aile otomobili için fazla sert. Buna koltukların sertliği de eklenince genel konfor düzeyi biraz düşük kalıyor.

Fusion’ın pedalları eski Renault 9 modellerini hatırlatır derecede küçük. Ani kullanımlarda ayağın üzerinden kayabilmesiyle eksi puan verdiğimiz fren pedalı, fren testlerinde bu sebepten ötürü zaman zaman aksamalara yol açtı. Fren ölçümlerinde 100 km/s hızdan 39 metrede durabilen Fusion, bu performansını dört duruşta kararlılıkla gösterdi.

Fiyat, donanım

Ford Fusion 1.4 Duratorq TDCi’ın fiyatı 28 milyar 709 milyon lira. Otomobilin donanımında, sürücü ve yolcu havayastıkları, klima, yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon, elektrik kumandalı ön camlar, far yükseklik ayarı, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, asimetrik katlanabilen arka koltuk sırtlığı, sırtlığı yatırılabilen ön yolcu koltuğu, ön yolcu koltuğu altında çekmece, immobilizer, uzaktan kumandalı merkezi kilit, elektrik kumandalı ve ısıtmalı aynalar, içerden açılabilen bagaj kapağı, direksiyondan kumandalı radyo-teyp, deri kaplı direksiyon simidi standart sunuluyor. ABS+EBD ve manuel açılır tavan opsiyon olarak sunulurken, yan ve perde havayastıkları Güvenlik Paketi, 15 inçlik alaşım jantlar ve ön sis farları da Stil Paketi kapsamında alınabiliyor.

Üye olmadan Direk Yorum ve Düşüncenizi Ekleyin

sitemap Domain Domain
Bu Güzel araba sitesi sizleri arabalar konusunda bilgilendirme amacı ile kurulmuş ve Araba konusunda yoruma açıktır.Arabalar konusunda verilen bilgilerin doğruluğu garanti edilemez
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde arabacar.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@arabacar.com