Araba ve Arabalar Rent a car Fiyatları ikinci el Otomobil Markaları

Araba piyasası modifiyeli arabalar araba teknikleri ikinci el oto araba resimleri ve modifyesi sıfır araba yeni arabalar hakkında bilgiler

Elektrikli Araçlara Yeni Vergi Sistemi Gerekiyor

Posted by admin on Eki-14-2010 under Otomobil

OYAK Renault Ar-Ge Merkezinde elektrikli Fluence  prototiplerini inceleyerek, yetkililerden bilgi alan Ergün, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün Bursa’da otomotiv sektörünün çok önemli iki kuruluşu olan TOFAŞ ve OYAK Renault fabrikalarına ziyaretlerde bulunduğunu söyledi.

Otomotiv sektörüyle ilgili gelişmeleri Türkiye kamuoyunun da çok yakından takip ettiğini dile getiren Ergün, sektörün son zamanlarda önem verdiği birçok yenilikle ilgili çalışmaları bulunduğunu vurguladı.

Ergün, bunlardan birinin elektrikli araçların üretimiyle ilgili gelişmeler olduğunu vurgulayarak, ”Hem TOFAŞ’ın hem de OYAK Renault’nun elektrikli araçla ilgili çalışmaları var. Renault, ilk defa bu yıl Fluence markasının Türkiye’de üretimine başladı. İnşallah önümüzdeki yıl da Fluence’ın elektriklisinin Türkiye’de üretilmesine başlanmış olacak” diye konuştu.

Fluence’ın elektrikli versiyonuyla ilgili son hazırlıkları görme imkanına sahip olduğunu dile getiren Ergün, şöyle devam etti:

”Tabii onları sizinle burada paylaşma noktasında değilim. Çünkü paylaşılabilecek olsaydı zaten sizi de oraya davet edeceklerdi. Ama güzel bir noktaya gelinmiş olduğunu görmüş olduk. Fluence’nin elektrikli modelinin bütün şeklini, aksamını, pilini, motorunu, her şeyini görme imkanına sahip olduk. Onu yakın bir gelecekte bütün dünya görme imkanına, şansına sahip olacak.

Elektrikli araçlar yeni bir teknoloji, henüz dünyada kimse bu konuda çok öne çıkmış değil. Geliştirme çalışmaları her yerde devam eden bir teknoloji. Türkiye bu konuda öncülük edebilecek bir noktadadır. Üretimde, yeni modellerde yeni teknoloji olarak bu konudaki çalışmaları biz de destekliyoruz.”

Ergün, bununla ilgili bazı ilave desteklere de ihtiyaç olacağını, ancak bu tür teknolojilerin ilerlemesinde kamunun ve toplumun desteklerinin çok önemli olduğunu dile getirdi.

-”ELEKTRİKLİ ARAÇLAR İÇİN YENİ BİR VERGİ MODELİ”-

Bu çerçevede, kamu araçlarının elektrikli araçlar olarak kullanılmasında her zaman öncülük edeceklerini vurgulayan Ergün, şunları kaydetti:

”Elektrikli araçların kullanımıyla ilgili yeni bir vergi modeli belki oluşturmak gerekecek. Bu vergi modelinin oluşturulmasında Maliye Bakanlığı ile birlikte çalışacağız. Elektrikli araç kullanımını destekleyecek bir model olması gerekecek bunun. Bunların şarj edilmesiyle ilgili şarj istasyonları konusunda özellikle yerel yönetimlerimiz, belediyelerimiz belki yeni model çalışmalar gerçekleştirecekler. Zaten onunla ilgili de bazı çalışmalar var.

Bazı kamu filolarının elektrikli araçlardan oluşturulması gibi çalışmalar olacaktır. Bu konuda elektrikli araç teknolojisinde hem araçların üretimi hem pil teknolojisinin geliştirilmesi gibi çalışmalarda Türkiye önemli bir merkez olabilecektir. Bu güce ve potansiyele sahip olduğumuzu bugünkü ziyaretlerimizde yakından görmüş olduk.”

Bakan Ergün, çalışmalarından dolayı OYAK Renault yöneticilerini ve çalışanlarını tebrik etti.

Star

Üye olmadan Direk Yorum ve Düşüncenizi Ekleyin

sitemap Domain Domain
Bu Güzel araba sitesi sizleri arabalar konusunda bilgilendirme amacı ile kurulmuş ve Araba konusunda yoruma açıktır.Arabalar konusunda verilen bilgilerin doğruluğu garanti edilemez
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde arabacar.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@arabacar.com