Araba ve Arabalar Rent a car Fiyatları ikinci el Otomobil Markaları

Araba piyasası modifiyeli arabalar araba teknikleri ikinci el oto araba resimleri ve modifyesi sıfır araba yeni arabalar hakkında bilgiler

Audi A4 Arabası Otomobili

Posted by admin on Ağu-8-2011 under Audi

Premium ortası mf sedanlar arasın daki rekabet yeni A4 ile daha da şiddetlenecek. Hatırlanacağı gibi Premium orta sınıf sedanlar-dan güncel 3 Serisi 2005 yı lında, Mercedes C Sınıfı’ysa yeni nesliyle2007’denitibarenboy gös teriyor. Audi’yse bu ezeli rekabette her ne kadar 2004 yılında başarılı bir makyaj geçirmiş olsa da, altya pısı 2000 yılındaki A4 olduğundan banagöre cazibesini biraz yitirmiş gibiydi ve yeni neslin nasıl oldu ğunu merak ediyordum. Merakımı gidermekbiraz gecik meli de olsa mümkün oldu. Park halindeki sevgili otomobilime buzlanma neticesinde başka bir otomobil vurduğundan canım biraz sıkkındı ve o işle ilgileniyordum. Bundan dolayı yeni A4’ü dergiye Emre Anamur getirmişti. Bu yüzden merakımı gidermem kısa da olsa bir gecikmeyle oldu diyebili rim. Otomobile bakmak için dışarı çıktığımda A4’ün boyutlarının gözle gö rülür derecede büyüdüğünü fark ettim ve “neredeyse A6 olacakmış” diye düşündüm.
Son dönemde her segmentte karşımıza çıkan “otomobil boyutlarındaki büyüme trendi”, premium orta sınıftaki yeni A4’e de tam anlamıyla yansı mış durumda. Yeni A4’ün boyu 4703 mm’lik uzunluğu eskiye göre 117 mm daha fazla. Dingil mesafesi de 54 mm artışla 2808 mm olmuş. Yani A6’nm dingil mesafesinden sadece 3.5 cm daha az
Tabi önemli olan rakiplerine karşı durumu. Yeni A4, birincil rakiplerin den C Sımfı’ndan 122 mm, BMW 3 Serisi’nden 183 mm daha uzun. Dingil mesafesi konusunda da A4 rakiplerinden daha iyi (her iki ra kibinden de 48 mm daha uzun).
Tasarım olarak bakıldığında yeni A4, markanın kendine has tasarım unsurlarını başarıyla harmanladığından göze son derece tanıdık geliyor. Fakat daha uzun burun kısmı, daha kısa karoser çıkıntıları ve daha yayvan görünüm otomobile sağlam ve dinamik bir tarz katmış. Otomobilin görse anlamda en can alıcı yönüyse LED’li gündüz farları. Otomobil çalıştığı sü rece yanan bu optik grup, otomobilin fark edilmesini sağlıyor.
Gelelim iç mekana… Tek kelimeyle harika. İç mekan, kalite hissi konu sunda haklı bir üne sahip olan yine çok iyi bfr iş çıkarmış. Seçilen mal zemelerin hem görüntüsü hem dokununca verdiği duygu, size özel olduğu nuzu hissettiriyor. Tabi birleşim yerlerinin muntazamlığı da iç mekana gös terilen özeni hemen belli ediyor.
Sürücü odaklı tasarlanmış kokpitte ulaşılması zor bir kumanda yok. Her şey elinizin altında. Benim pek sevmediğim ve kullanımı alışkanlık gerek tiren MMI kumandası da kol dayanama yerinin hemen önünde. Bu arada yeni A4’te geleneksel el freninin, yerini elektro mekanik el frenine bıraktı ğını belirtelim. Asıl büyük farksa, orta konsoldaki “comfort”, “auto”, “sport” ve “individual” yazan düğmelerde saklı. Araç durur pozisyondayken kurca ladığım ve doğal olarak bu şekilde hiçbir şey anlamadığım bu düğmelerin faydası, yola çıkınca anlaşılıyor. Tabi önce motoru çalıştırmak lazım. Audi A4’te 1.8 TFSI160 HP, 3.2 FSI 265 HP olmak üzere iki benzinli ve 2.0 TDI (143HPvel70HP),2.7TDI190HP,3.0TDI240HPturbodizelol maküzere toplam altı motor seçeneği bulunuyor. Bizim test aracımızda 190 HP’lik 2.7 TDI V6 motor bulunuyor. 2.0 litre TDI’dan 170 HP güç çıkartan bir marka için, 2.7 lt’lik bir motorda bunun sadece 20 HP fazlasını sunmak bu büyük silindir hacmini sorgulatsa da, V6 motor son derece dengeli ve yumuşak alt devirlere sahip. Ani güç patlamaları yaşatmadan son derece konforlu bir kullanım sunmasının yanı sıra gaz tepkileri de iyi. Üstelik sesi de 2.0 TDI 170 HP ile karşılaştırılamayacak kadar güzel, tatlı bir kedi mırıltısı gibi. 90 derece açılı bu V6 TDI’m 400 Nm’lik torkunun 1400 d/d gibi düşük bir de virden 3250 d/d’ye kadar olan devir bandında sürekli olarak sunulması, sü rüşe akıcılık kazandıran önemli faktörlerden. Sürüşe akıcılık kazandıran diğer önemli etkense sürekli değişken oranlı multitronic şanzıman. Yeni multitronic şanzıman eskisine göre daha geniş bir şanzıman oranı aralı ğında çalışarak motor gücünden daha fazla yararlanılmasını sağlıyor.
Önden çekişli olan test aracımızın süspansiyon sistemi hem konfor hem de yol tutuş yetenekleri açısından üst seviyede. Uzun yolda hızı hissettir meyen otomobil çok stabil ve sessiz. Tamam iç mekan sağır oda olmasa da kütüphane kadar sessiz.
Bu otomobilin sürüş sırasında en can alıcı yönü az önce bahsettiğim “com fort”, “auto”, “sport” ve “individual” düğmeleri. Bu düğmeler sadece süspan siyon sisteminin değil, direksiyon, süspansiyon ve şanzımanla ilgili ayar ları da değiştiriyor. Audi Drive Select adlı bu sistemde otomobilin sürüş ka rakterini değiştirebilmekmümkün. Invidual tuşunaysa MMI menüsünden girilerek kişisel bir sürüş programı yüklenebiliyor. Yani süspansiyonu, kon fora yönelik, direksiyonu sportifliğe göre ayrı ayrı programlayıp (24 farklı sürüş seçeneği) yükleyebiliyorsunuz.
Comfort seçeneğinde rahat ve huzurlu bir kullanım sunan otomobil, dy-namic modunda inanılmaz derecede çevikleşiyor. Gaz pedalı ve direksiyonla verdiğiniz komutlara hemen itaat ediyor. Aktif süspansiyon ve değişken di reksiyon dişlisi oranlı aktif direksiyonun ayarlarını değiştiren Drive Select sayesinde otomobili sanki vücudunuzun bir parçasıymış gibi hisse dip yönlendirebilmek mümkün. Buraya kadar iyi haber. Kötü olan bu siste min opsiyonel olması. Tıpkı otomobili 20 mm alçaltan ve test aracımızda da bulunan spor süspansiyon gibi. Gerçi fiyatları bu tip bir otomobil için fazla sayılmaz (spor süspansiyon 1100 Euro, dinamik direksiyon 1100 Euro, Audi Drive Select 310 Euro).
Otomobildeki diğer dikkat çekici opsiyonlarsa Side Assist ve Lane Assist (1070 Euro). Bunlardan Side Assist yani şerit değiştirme asistanı, sensörlerle otomobilin yanında ve arkasında 50 metreye kadar uzağını ta rayarak olası tehlikeleri haber veriyor. Lane Asist ise daha ilginç bir sistem. Bu sistemde sensörler yoldaki şeritleri tarıyor. Eğer istem dışı bir şerit de ğiştirme -mesela uyuyakalma sonucunda otomobilin şeritten taşması gibi sistem direksiyonu kibarca titreterek sürücüyü uyandırıyor. Daha doğrusu uyandırmaya çalışıyor. Çünkü cep telefonu titreşiminden bile az olan bu vibrasyon işi adeta uyandırmaya kıyamama getiriyor. Yine de otomobili şe ritte tutma özürlüler için faydalı olabilecek bir sistem.
Sonuç olarak bakıldığında yeni A4’le iyi iş çıkarmış. Kalite, konfor, sürüş keyfi, prestij… Bu otomobilde hepsi fazlasıyla mevcut. Tabi fiyat da ona göre. A4 2.7 TDI Multitronic’in 70.110 Euro olan baz fiyatı, test aracı mızdaki uzun opsiyon listesiyle 99.380 Euro’ya çıkıyor. Tabi daha hesaplı A4 seçeneği de mevcut. A4 1.8 TFSI yaklaşık 43.000 Euro’luk başlangıç fi yatıyla bizim vergi sistemimizde daha makul bir seçenek gibi. Bu arada 2.7 V6 TDI’m silindir hacmi yönünden Türkiye’de ve ürün ga mında birebir rakibi yok. BMVV’nin bu motora rakip olabilecek 197 HP’lik 325d’si ülkemizde satılmıyor (320d ve 330d var). Mercedes’teyseC220CDI ve C320 CDI seçenekleri mevcut.

Audi A4

Audi A4

 

Üye olmadan Direk Yorum ve Düşüncenizi Ekleyin

sitemap Domain Domain
Bu Güzel araba sitesi sizleri arabalar konusunda bilgilendirme amacı ile kurulmuş ve Araba konusunda yoruma açıktır.Arabalar konusunda verilen bilgilerin doğruluğu garanti edilemez
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde arabacar.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@arabacar.com