Araba ve Arabalar Rent a car Fiyatları ikinci el Otomobil Markaları

Araba piyasası modifiyeli arabalar araba teknikleri ikinci el oto araba resimleri ve modifyesi sıfır araba yeni arabalar hakkında bilgiler

Alfa Romeo Sportwagon Selespeed

Posted by admin on Tem-30-2010 under Alfa Romeo

Station’dan fazlasını sunuyor!
İtalyan üreticinin ’97 yılında yollara çıkardığı Alfa 156 modeliiçlerinde ‘Car of The Year’ın da bulunduğu pek çok ödülü kazandı.Bu başarılı orta sınıf modelin station wagon versiyonu olan ‘Sportwagon’sa2000 yılında yollara çıktı.
2002 yılında sadece iç mekanı kapsayan bir operasyon geçiren serigeçtiğimiz yıl baştan aşağıya elden geçirildi. Türkiye’ye 2.0 litre150 HP benzinli motorla ithal edilen 156 Sportwagon tek donanımseçeneğiyle satılıyor. Selespeed ismi verilen yarı otomatik şanzımanise isteğe bağlı olarak tercih ediliyor.

Daha olgun…
Alfa 156 Sportwagon, 156 sedanla aynı ön tasarıma sahip. Selefinindaha agresif olan yüzü yeni modelde yerini olgun bir görünüme bırakmış.Kısık bakışlı ön farlara rağmen sportif yapı hala kendisini hissettiriyor.
Motor kaputundan başlayıp tamponun altına kadar varan klasik radyatörızgarası 156 Sportwagon’un ilgi çekici detayları arasında…
Kapı koruyucu çıtaların kullanılmaması tasarımdaki bütünlüğü korumuş.Arka kapı kolunun cam hizasına gizlenmiş olması aracı tek kapılıbir coupe karakterine bürüyor.
Kapı kollarının eski tip yapısı nostaljik bir ayrıntı olarak karşımızaçıkıyor. 156 Sportwagon’un arka stopları sedan karosere sahip modelile aynı. Bir hatchback otomobili andıran arka tasarımsa 156 Spotwagon’urakiplerinden ayırıyor.
Resim
Kalite çıtası yükselmiş
Otomobilin iç mekanı eski versiyona oranla daha kaliteli malzemelerleyaratılmış. Selefindeki tasarım temel alınmasına karşın yeni modelehas bir iç mekan kullanılmış. Ayrıca kalite artışıyla birlikte işçiliktede hissedilir bir gelişme söz konusu. Orta konsolun en üstüne büyükdijital bilgi ekranı, etrafına ise havalandırma kumandaları konumlandırılmış.Bu bölümden bağımsız tasarlanan orta bölüm ve vites bölümünün çevresialüminyum görünümlü plastikle kaplanmış.
Böylelikle dış mekanın sportif yapısı iç mekana taşınmış. Göstergetablosu üçlü dairesel formlu; yakıt, hararet ve saat göstergeleriniiçinde barındırıyor. Daha alta sırasıyla müzik sistemi ve dijitalklima kumandaları yerleştirilmiş. Ayna kumandaları ve ön-arka sisfarı butonları vites kolunun arkasına konumlandırılmış. Makyaj operasyonuylabirlikte ‘Selespeed’ vites kolu da yenilenmiş. Vites değiştirmeişlemi bu kolun yanı sıra direksiyondaki küçük kollarla da yapılabiliyor.

Motoru tatminkar
Alfa 156 Sportwagon’da 2 litre hacminde bir motor görev yapıyor.Eski versiyonda görev yapan motorun üzerine yaratılan yeni ünitesilindir başına çift buji teknolojisine sahip. Selefinde 155 HPgüç üreten bu motor yeni versiyonda 6300 d/d’de 150 Hp güç, 3800d/d’de 181 Nm tork üretiyor. Station wagon karoser yapısına rağmenotomobili hızlandırmakta zorlanmayan motor yüksek hızlara çıkmakiçin de sürücüsünü bekletmiyor. Yaptığımız testte 0’dan 100 km/shıza 9.5 saniyede ulaştık. Son hızınıysa 210 km/s olarak ölçtük.Tork konvörtörsüz otomatik şanzımanların ilki olan Selespeed şanzımanıngeçen yıllara karşın hala geliştirilmesi gerekiyor. Nitekim vitesgeçişleri sarsıntılı gerçekleşiyor. Ancak vites geçiş hızı oldukçabaşarılı. ‘City’ konumunda otomatik şanzıman mantığıyla çalışanşanzımanın bu konumunda geçişleri daha fazla hissediliyor. Testimizsüresince 100 km’de 10.5 litre kurşunsuz benzin tüketen 156 Sportwagon,63 litrelik deposuyla 600 km’lik menzile sahip.

Yükleme eşiği dar
156 Sportwagon hem geniş hem de sportif bir otomobil arayanlarınilgisini çekecek bir otomobil. 360 litrelik bagajı sınıfı için yetersiz.Fakat bu alanı 1180 litreye kadar artırabilmek mümkün. Yükleme eşiğidar ve büyük hacimli paketlerin geçmesine izin vermiyor. İç mekanergonomisi yüksek. Ancak direksiyon üzerindeki vites değiştirmekollarının sabit olması dönüşlerde kullanımı imkansız kılıyor. Geneldeyeterli bir yol tutuş sunan otomobil çok zorlandığında elektroniksistemlerden destek alarak stabilitesini koruyor. Fren sistemi debaşarılı olan aracı 100 km/s hızla giderken 39 metrede durdurmayıbaşardık. Alfa Romeo Sportwagon 2.0 Selespeed’in anahtar teslimsatış fiyatı 37.962 Euro.

Üye olmadan Direk Yorum ve Düşüncenizi Ekleyin

sitemap Domain Domain
Bu Güzel araba sitesi sizleri arabalar konusunda bilgilendirme amacı ile kurulmuş ve Araba konusunda yoruma açıktır.Arabalar konusunda verilen bilgilerin doğruluğu garanti edilemez
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde arabacar.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@arabacar.com